İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Zarar Görmüş Sinirleri Farklı Yöntemle Tamir Edip Yok Olan Cihaz!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bilim adamı sinirleri onarabilecek, daha sonra da vücudun içinde farklı bir şekilde yer alabilecek hatta yok olacak ilk ‘biyoelektronik’ ilaç olan küçük bir cihaz ürettiler. Ayrıntılar yazıda…

Çok Fazla Aldatmaca Var

Şu bir gerçek ki artık günümüzde sağlığımızı çok daha iyi hale getirmeye yarayacak çok fazla sayıda uygulama, giyilebilir cihaz ve hatta haplar var fakat bir yandan da ilk bakışta anlaşılamayacak şekilde aldatmacalar da var. Bu yeni projede ise aldatmacaların önü kesiliyor. Aktarılan bilgilere göre, Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, vücutta çözünen materyallerden elektronik tedavi cihazları oluşturmak için bir reçete hazırladılar. Sonrasında bu reçeteden de yola çıkarak hasarlı sinirleri tedavi etmek için başarıyla kullanılan küçük elektronikler ürettiler.

Çalışma Gereklilikleri

Bilim insanları projeye ilk başladıklarında sinirlerin çalışma prensiplerini yakından inceleyerek yola çıktılar. Sinirlerle bu elektronik cihazın doğru etkileşimi kurabilmesi için sinirlerin etrafında yarı iletken bir yapı oluşturulması gerektiğini fark ettiler. Çalışmayı takip Northwestern Üniversitesi’nden Dr. John Roberts Daily Mail Online’a verdiği demeçte söyledikleri ise şöyle: ”Bir yarı iletken bile çok önemli çünkü tüm elektronik aletlerin temelini oluşturuyor. Silikon da elektronik endüstrisinin en önemli malzemesi ve aslında günlük diyetin bile tavsiye edilen bir parçası. Bu yüzden son derece ince, küçük parçaları kullandık. Bu silikon parçalar da Biyofludler ile temas ettiğinde kendileri doğal olarak çözüldüler.”

Vücut Dışından Kontrol

Bilim insanlarının açıklamalarına göre, bu yeni cihaz vücudun dışındaki bir verici tarafından kablosuz olarak çalıştırılıyor. ABD’deki Washington Üniversitesi’nde araştırmayı birlikte yürüten Dr. Wilson Ray ise konu hakkındaki açıklamaları şu şekilde: “Ameliyat sırasında elektriksel uyarılmanın yardımcı olduğunu biliyoruz, ama ameliyat bittikten sonra araya girme penceresi kapalı. İşte bu cihazla kimi bilim insanları tarafından imkansız bir şeyi; planlı olarak verilen elektriksel uyarımın sinir iyileşmesini daha da artırabildiğini gösterdik.”

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Yorum

Bir Yorum Bırak