Doğa ve Canlıları Haberle

Yerçekimsel Dalgalar Kainatın Gerçek Yaşının Belirlenmesini Sağlayacak!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Boston’daki gökbilimciler, şiddetli bir kozmik olay sonucu oluştuğu düşünülen yerçekimsel dalgaları bu kez evrenin gerçek yaşını hesaplayabilmek için kullandılar. Ayrıntılar haberde…

Einstein Yine Gündemde

Uzmanlara göre özellikle son 2 yıldır üzerinde durulan yerçekimi dalgalarının kaynağının Einstein’ın yerçekimi modeli ve zaman boşluk arasındaki ilişkiye dair düşüncelerini bir kez daha gündeme getirdiğini ifade etti. Şimdi de ABD’deki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde (CfA) astronomlar, evrenin yaşını ölçmek için tek bir yerçekimsel dalga olayı  olan GW170817 kodlu olaya odaklanmış durumdalar.

 

1,314 Bilim İnsanıyla Oluşturulan Takım

Bu konudaki çalışmalar hali hazırda devam ederken, Dünyanın dört bir yanından gelen 1.314 bilim insanından oluşan bir ekip şu ana kadar birleşenikili nötron yıldızlarından gelen yerçekimsel dalgaların belirlenmesine ve ardından gama ışınlarının saptanmasına katkıda bulundu. Yapılan çalışmalarda hiç tahmin etmedikleri, onları çok şaşırtan sonuçlarla da eş zamanlı olarak karşılaştılar. Örneğin, X ışını ile radyo arasındaki dalga boylarında çeşitli zaman gecikmeleriyle çekilen görüntülerde NGC4993 isimli bir gökada tespit ettiler.

Hala Kesin Sonuç Yok

Bilim insanlarına göre, galaksinin bizden ne kadar hızlı ilerlediğini kesin olarak sayılarla ortaya koyabilmek şu anda mümkün değil. Fakat odaklanılan bu yeni yöntemli çalışmada tahminleri güçlendirici çok fazla sayıda etkilerin olduğu vurgulanıyor. Özellikle daha kesin deneysel sonuçlar elde edebilen bilim insanlarına göre bu sefer gelecek veriler daha umut verici olacak. Son bulgulara göre de kainatın yaşının 11.9 ila 15.7 milyon yıl arasında olduğu tahmin ediliyor.

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak