İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Yeni Mavi Işık Uygulaması Yangının Ötesinin Görülmesini Sağlayacak!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Comment: Hemen hemen hayatımızın her alanında mavi ışık var. Özellikler bilgisayar, telefon ve televizyon ekranlarından yayılan bu ışık türünün sağlığımızı çok etkilediği konuşulsa da artık çok daha faydalı bir şekilde adından bahsedilecek gibi görünüyor. Peki neden? Detaylar yazıda…

Ateşin Arkasındaki Objeler 

NIST(National Institute of Standards and Technology)’den araştırmacıların açıklamalarına göre, bu mavi ışık dumansız doğal gazlardan oluşan yangından etkilenen cisimlerin bile gözlemlenebilmesini sağlayacak. Laboratuvarda gerçekleştirilen alev çalışmaları ve alev dayanıklılık test sonuçlarından elde ettikleri bilgilere göre, elektrik ve mekanik sensörlere zarar verebilecek büyüklükte yangınlar olduğu zaman alandaki görsel datayı elde etmek, ne oranda zarar olduğunu tespit etmek açısından bu uygulama çok yararlı olacak.

Dijital Fotoğraf Korelasyonu

Bu metodda optik analiz, dijital fotoğraf korelasyonu denilen bir yöntem sayesinde yapılıyor. Bir nesneye sıcaklık ya da yüksek güç uygulanıyor ve fotoğrafı çektiriliyor. Nesnenin dışarıdan gelen bu zorluğa karşı an be an hareketi de pikseller üzerinden inceleniyor ve bir anlamda dayanıklılık testi sonuçlarına ulaşılmış oluyor. Özetle aktarılan bu test, herhangi bir nesnenin yangın durumunda ya da zaman içerisinde ne kadar bozulmaya uğrayacağı, deformasyon oranını, güce dayanıklılığını ve deformasyon sonucunda yapısındaki yer değiştirmelerin oranını da aktarmış oluyor.

Beyaz Ve Mavi Işık Denendi

Araştırmacıların mavi ışık uygulamasından önce karşılaştırma yapmak adına beyaz ışığı da kullandı. Laboratuvar ortamında çıkarılan yangında yanmaya başlayan bir cisme ilk olarak beyaz ışık filtresi yöntemi ardından mavi ışık filtresi yöntemi uygulandı. Ortaya çıkan sonuç çarpıcıydı. Mavi ışık filtresinin alev yoğunluğunu nerdeyse 10 bin kat azaltarak çalıştığı ve çok daha fazla ayrıntılı nesne resmi ortaya konmasını sağladığı ifade edildi.

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak