Doğa ve Canlıları Haberle

Yeni Biftalik Yılan Bulundu! İşte Özellikleri…

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Şu bir gerçek ki yılanlar aç oldukları zaman hepimizi bir düşman olarak algılayabiliyorlar. Fakat bu iki başlı yılanda da tıpkı tek başlılar gibi beyninin sadece tek yönü ona açlık komutunu veriyor. Bu yılanın çok daha fazla enteresan özelliği ise yazıda…

Bir Aile Bahçesinde Bulundu!

İşin en korkutucu tarafı bu yılanın bir ormanda ya da bir kazı sırasında bulunmuş olmaması. Çünkü bu yılan bir ailenin evinin bahçesinde fark edildi. Neyse ki geç fark edilmediği için zarar gören de olmadı. Üstelik bilim dünyasına katkıda bulunacak bir gelişme yaşanmış oldu.

Herpetolojistlerin İncelemeleri

Virgina’daki Yaban Hayatı Merkezi’nde herpelojistlerin incelemeleri sonucunda yılanla ilgili bazı sonuçlara ulaşıldı.  7 gün kadar öncesi özel tıbbi bir tarama yöntemiyle incelenen yılanın iki beyninin olduğu görünümden de belli olduğu gibi onaylandı fakat bu iki farklı beynin verdiği komutların da çok farklı olduğu vurgulandı.

İki Yemek Borusu Var

Uzmanların belirttiğine göre araştırma sonuçları bu yılan da sadece 2 beyin değil, 2 trakea ve yemek borusu olduğunu da ortaya koydu. Her iki beynin ortak komut olarak ise sadece belirlediği avı yakalama ve yutma komutlarına sahip olduğu ifade edildi.

Biftalik Canlılar 

Bilim insanları, bu canlının özelliklerinin belirlenmesi ve açıklanmasıyla birlikte üzerinden çok durulmayan ‘biftalik canlılar’ kavramını da vurgulamış oldu. İki başlı canlıların genel adı olan bu ifade dair daha önceki zamanlarda da çeşitli örnekler rastlandı. Her ne kadar insan içinde nadir rastlansa da bu iki başlı canlıların çok daha sık Dünyaya geldiğini özellikle ifade eden bilim insanları örnek olarak da bu yılın başlarında Minnesota ormanlarında iki başlı bir geyik bulunmasını gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak