Doğa ve Canlıları Haberle

Yelek Giymiş Gibi Görünen Arı!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: İlk bakışta parlak kahverengi bir yelek giymiş gibi görünen bu arı yakından incelendiğinde aslında çok farklı özelliklere sahip. Ayrıntıla yazıda…

Erkek Türleri

Bu arı türünün erkek olanları larvalarının değişik bir stratejik yöntemle arı evlerine tabiri caizse yuvalarına bırakıyor. Meloe franciscanus Latince ismine sahip bu arıların larvaları yaklaşık bir hafta boyunca bu arı evlerinde toplanıyor. Bu sırada uzmanların belirttiğine göre larvalar havaya da kimyasal bir sinyal gönderiyor.

Yaşama Alanları

Belirtilene göre bu arı türleri en çok Oregon ve Kaliforniya’nın Mojave çölünde görülüyor. Bilim insanları hala bu yerlerdeki arı popülasyonları ve etkileşimleri hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Parazit Böceği Larvaları

Bu arıların larvaları, parazit böceği larvalarına pek çok yönden benziyor. Örneğin, stratejik bir şekilde yetişkin türleri tarafından toplanmaları ya da yapıları açısından fark edilir derecede benzerlik gösteriyor. Araştırma yazarlarından Kaliforniya Üniversitesi Entomoloi ve Nematoloji Anabilim Dalı’ndan Leslie Saul-Gershenz’a göre ise bu larvalar ve bu arılar hakkında araştırmaya devam etmek, canlılar dünyasındaki yeni sırların aydınlatılabilmesi açısından çok kritik bir öneme sahip durumda.


 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak