İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Yakın Gelecekteki Yazılım Harikaları

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: On yıllardır yazılım manuel olarak geliştiriliyor. İşleyiş hemen hemen aynı; problem hakkında derinlemesine analiz yapıp düşün, zekice bir çözüm bul(örneğin bir algoritma) ve onu manuel olarak teknolojiyle harmanlayarak, gerekli komutları verip uygulamaya başla. ”Açık programlama” denilen bu yöntem, başarılı olunması için artık çok daha farklı olmak zorunda. Yapay zeka kodlamalarında girilen komut ve alınan ‘beklenmedik’ sonuçlara hazırlıklı olma zorunluluğu sebebiyle bu sistem artık değişiyor! Peki nasıl? Cevabı yazıda…

Programlama ve Data Bilimi Daha Çok Birleşecek

Pek çok yazılımcı bu başlıktan hoşlanmasa da, yakın gelecekte bu iki kavramı yan yana daha çok göreceğiz. Bu iki kavramın bir arada olduğu teknolojiler merkezi kavrama kapasitesine ve elbette arayüz özelliklerine ve ilerletilebilirlik durumlarına göre hız kazanacak ya da yerinde sayacak. Üstelik artık ”Ben mi yapmalıyım, yoksa yapay zeka mı?” sorusu geleneksellik kazanacak!

Yapay Zeka Uygulayıcıları Sahnenin Yıldızı Olmaya Devam Edecek

Artık ”yapay zeka” kavramı bize ne kadar tanıdık gelse de, geleneksel koderların rüyalarına -açıkçası kabuslarına- girmeye devam edecek. Ama yapay zekayı bir yardımcı olarak görenlerin elbette işine oldukça yarayacak. Fakat çok şüpheci davranıp yapay zekanın gerisinde kalan coderlar, maalesef emeğinin karşılığını almakta zorlanacak.

Tahmin Edilemeyen Sonuçlara Karşı İçimiz Rahat Olacak

Bilgisayarların komutlarına en aşina olanlar elbette geliştiriciler, yazılımcılardır. Bir ”input” girdiklerinde, benzer bir ”output” çıkacağını ya da nasıl çıkacağını tahmin edebilirler. Fakat işlerin tamamen tersine dönmesine neden olabilen yapay zeka teknolojilerinde bir komut girildiğinde hiç beklenmeyen bir ”output” ortaya çıkabilir. Fakat yakın gelecekte bu durum yazılımı korkulu bir dünya olmaktan çıkaracak, yapay zeka öğretileri ve öğrenme hevesi de arttıkça korku elbette kaybolacak!

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak