İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Microsoft Okyanusun Dibine Neden Veri Merkezi Yerleştirdi?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Kimine göre korkunç bir fikir olarak gözüken bu durum Microsoft’un teknoloji dünyasında yaptığı birçok çılgınlıktan belki de sadece biri desek yanlış olmaz. Yüzde yüz yenilenebilir enerjiden gerekli enerjiyi sağlayan ve okyanus tarafından soğutulan bu veri merkezine ilişkin ayrıntılar yazıda…

İskoçya’nın Orkney sahil bölgesinden, okyanusun dibine batırılan bu veri merkezi, yüzlerce büyük bilgisayarla çevirili. Veri merkezleri tüm dünya için hayati önem taşıyor. Aksi halde telefonunuzu denize düşürdüğünüzde, ya da içerisindeki bilgiler gittiğinde yedekleme sisteminden yararlanmamız, internet akışının dünya çapında sağlanması mümkün olmazdı. Günümüzde tüm bu teknolojiyi, gerekli gücü ve elbette zararları engellemek adına gerekli soğutmayı sağlamak için bilgisayar depoları harıl harıl çalıştırılmakta.

Natick Projesi

Natick adını verdiği bu projenin çevresel bir çözüm olacağını düşünüyor. Üstelik bu veri merkezinin tüm enerjisi rüzgar ve güneş başta olmak üzere yüzde yüz doğal kaynaklardan sağlanıyor. Ayrıca soğutma sistemi için okyanusun soğuk sularından başka bir desteğe ihtiyacı kalmıyor. Bu proje geleneksel fanlar ve birçok harcama yapılmasına sebep olan soğutma sistemlerinden kurtulmak bir yana kendisine yakın kasaba ve şehirlerdeki internetin de çok hızlanmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu yerlerde enerji masraflarını da kullandığı enerji türleri sayesinde dolaylı yoldan azaltmayı sağlıyor.

5 Milyon Film

Natick projesindeki kapasite beklenilenden oldukça fazla. Öyle ki, tam 864 veri merkezinin sağladığı sunucu kapasitesine sahip. Bu da örnek vermek gerekirse 5 milyona yakın filmi kaydedecek büyüklükte bir kapasiteye eş değer.

10 Yıllık Ömür

Microsoft‘un tahminlerine göre bu projenin ömrü 5 yıl kadar sürecek ama eğer global olarak dünyaya yayılabilirse her bir merkezin ömrünün 10 yıla kadar uzaması bekleniyor. Peki 5 yıl ya dA 10 yıldan sonra ne olacak? Microsoft yetkilileri bu soruya yenilenebilir bir sistem olacak, bu sayede bir merkezin ömrü bittiğinde yerine aynı özelliklerde yenisi yerleştirilecek cevabını veriyor.

Microsoft İlk Değil!

Her ne kadar Microsoft ‘’Natick’’ projesiyle ses getirse de özellikle bu tarz bir sistemin soğutma probleminin ortadan kaldırılması için kullanılması ilk değil. Okyanus dibindeki en büyük veri merkezi Norveç’te bulunuyor. Üstelik aynı şekilde rüzgar ve güneşten yani yenilenebilir enerjiden faydalanıyor. Facebook Microsoft’tan önce Norveç’te bu veri merkezini kurarak en çok ‘’doğal’’ soğutma sisteminin avantajlarından yararlandığını ifade ediyor.

Bir Yorum Bırak