Motivasyon Kartları

Walt Disney Diyor Ki;

Ekleyen Gizem

”Başlamanın yolu, konuşmayı bırakıp yapmaya başlamaktadır.”

Walt Disney kimdir?

Walter Disney, 5 Aralık 1901 yılında, ABD’de doğdu. Çizim yapmaya 14 yaşındayken katıldığı sanat kursunda başladı. Sanat tutkusundan dolayı bir yandan okula, bir yandan da Chicago Sanat Enstitüsü’ne gitmeye karar verdi. 16 yaşında ani bir kararla eğitimini yarıda bıraktı ve ambulans şoförü olarak orduya yazıldı. 1919 yılına kadar Fransa’da Kızıl Haç’ta çalıştıktan sonra Amerika’ya döndü.

Ülkeye Dönüş

Walt Disney, ülkesine döndükten sonra da çizim yapmayı bırakmadı. Karikatürler çizdi ve karikatürlerini çeşitli gazetelere götürüp yayınlatmaya çalıştı. O dönemde karikatürlerini beğendiremeyen Disney, kilisesinin etkinliklerinin resmini çizmesi için bir rahipten teklif aldı ve küçük bir ücret karşılığında çalışmaya başladı.

Kilise Odası

Walt Disney’e yardım yapmak için onun kalması için bir oda verildi. Bu kilisedeki odasında yaşarken odada gördüğü fareden her ne kadar korksa da, ona Mickey ismini taktı ve onu çizmeye başladı. Bu çizimler, ona dünyanın en ünlü yapımcısı olma fırsatını sağlayan Mickey Mouse çizimleriydi.

Mickey Mouse

Mickey Mouse ile başlayan serüveni apayrı bir boyuta taşındı ve kardeşiyle kurdukları prodüksiyon şirketi ile büyüdü. 1923’de Hollywood’a gelmesi ve amcasının garajında stüdyo açmasıyla animasyona yönelme kararı alan Disney’in ilk hayata geçirmeyi planladığı çizgi film ise neredeyse yarısını tamamlamış olduğu küçük bir kız ve beraberindeki animasyon karakterlerden oluşan “Alice Harikalar Diyarı” idi.

Pamuk Prenses

1930’lu senelerde Disney, bir dizi başarılı çizgi filme imza attı. Bir buçuk milyon dolarlık dev bir yatırım olan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 1938 yılında gösterime girdi.Disney, 1955 yılında California’da, Los Angeles’ta ilk Disneyland eğlence parkını açtı.Walt Disney, 15 Aralık 1966’da Burbank, Kaliforniya, ABD’de 65 yaşındayken gırtlak kanserinden yaşamını yitirdi.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak