Doğa ve Canlıları Haberle

Vatikan İlk Kez Göktaşı Konferansı Düzenliyor!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Doğal tarih müzelerinde göktaşları olmazsa olmazlardandır. Fakat ülkeler açısından değerlendirildiğinde bazı ülkelerin bu duruma pek de sıcak baktığı söylenemez. Onlardan biri de Vatikan’dı desek yanlış olmaz. Fakat artık bu durum değişiyor gibi gözüküyor. Çünkü Vatikan, tarihinde  ilk kez bu yıl meteor sergisine ev sahipliği yapmış durumda! Ayrıntılar yazıda…

Vatikan Yüzyıllık Birikime Sahip

Vatikan her ne kadar sergilenmesinde yana olmasa da neredeyse 1 yüzyıldır meteorları biriktiriyor. Vatikan’da bulunan 1.100 meteor örneği yaklaşık 150 kilogram ağırlığa denk geliyor. Bu meteorların yoğunluklarının da hesaplanabilmesi için her birinin özelliğine göre, ayrı ayrı teknikler uygulanması gerekiyor.

Göktaşı Toplamanın Legalliği

Bu kongrede göktaşlarının muhafaza edilmesi, sergilenmesinin legalliği ve sistemlerin iyileştirilmesi gibi birçok önemli konu konuşuldu.Özellikle göktaşlarının biriktirilmesi, sergilenmesi ve hakkında bilgi paylaşılmasının legalliği konusu üzerinde de duruldu. Ayrıca bu önemli tarihi verilerin nasıl organize bir şekilde gün yüzüne çıkarılacağı da tartışıldı.

29 Bireysel Göktaşı Koleksiyoncusu

Kongrede en ilginç detaylardan biri de, Dünyanın farklı yerlerinden 29 bireysel göktaşı koleksiyoncusunun katılımı oldu. Bu koleksiyoncular kongre sayesinde kendi bilgilerini, birikimlerini ve koleksiyonlarını da sergileme ve gelecek projeler için akıl danışma fırsatı buldular. Katılan kişilerin bağlı oldukları kuruluşlar arasında Smithsonian Enstitüsü, Londra Doğal Tarih Müzesi gibi önemli kurum ve kuruluşlar yer aldı.

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak