Doğa ve Canlıları Haberle

Üşengeçlik Denizaltı Canlılarında da Var!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Yeni paylaşılan araştırma sonuçlarına göre, üşengeçlik aslında sadece insanlara yönelik bir durum değil! Özellikle denizaltı canlılarında üşengeçlik oldukça yaygın. Ayrıntılar yazıda…

‘’Üşengeçlikle Hayatta Kalma’’ düşüncesi aslında Atlas okyanusunda yaşayan deniz canlıları üzerinden teyit edilen bir düşünce. Üstelik 5 milyon yılan beridir bazı canlıların üşengeçlik yaparak ya da çok yavaş hareket ederek çeşitli durumlardan kendilerini sıyırabildiğini de gözler önüne seriyor!

Sadece Yumuşakçaları Kapsamıyor!

Son yapılan çalışma esas olarak yumuşakçalara odaklansa da çalışmanın bütününe özellikle denizaltında yaşayan yılanlar, kabuklular da dahil ediliyor. Bu araştırma boyunca milyon yıllık ömre sahip canlılar, yaşayan ve soyu tükenmiş olan türler dahil olmak üzere 299 türün enerji tüketimleri ve gereksinimleri analiz edildi.

Canlıların Stratejisi

Kansas Üniversitesi’nden çevrebilimci profesör Bruce Lieberman’in bu konudaki yorumları ise şöyle: ‘’Aslında bu tür canlılardaki düşük metabolik hızı onların hayatta kalması için yaratılan mükemmel bir özellik. Bu kadar yavaş hareket etmelerinde elbette sadece metabolizma hızlarının etkisi yok. Birçok faktör bu konuda önemli rol oynuyor.’’

Yüksek Hız Yüksek Tükenme Riski

Bilim insanlarına göre, yüksek metabolizma hızlarına sahip olan canlıların tükenme riski çok daha fazla. Hatta bu durumun çok daha kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerektiğini düşünüyorlar. Aynı zamanda özellikle çok nadir görülen canlılardaki metabolik hızının daha yaygın görülen canlılara göre daha etkili rol oynadığını ifade ediyorlar.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak