Doğa ve Canlıları Haberle

Unutulan Dinozor Fosilinin Hangi Canlıya Ait Olduğu Kesinleşti!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: 1950lerin başında, Fukushima, Japonya üzerinden uyduyla görüntülenen gizemli fosilin eski zamanlarda yaşadığı düşünülen bir dinozora ait olduğu düşünülmüştü. Şimdi yapılan çalışmalarda ise ortaya çıktı ki aslında bu fosil çok daha farklı bir canlıya aitmiş! Peki hangi canlı, cevap yazıda…

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda, bu fosilin 16 milyon yıllık değişik görünümlü su aygırına ait olduğu ortaya çıktı. Fakat bu canlının, bugünkü su aygırlarından ziyade eski Paleoparadoxia cinsinden olduğu ifade edildi. Ayrıca bu canlıların benzer özellikleri de olduğu ifade edildi. Bu özelliklerin de ikisinin suyu çok sevmeleri ve suda yaşayan canlıları büyük bir iştahla midelerine indirmeleri olduğu vurgulandı.

2017’de Başladı

Aslında 1950’den sonra ilk kez yeniden başlatılan bu kapsamlı çalışmanın yapılmasına 2017’nin başlarında karar verildi. O zamandan bu zamana sonuçlar yeni açığa çıktı. Tokyo’daki Uluslararası Doğa ve Bilim Müzesinden paleontolog Yuri Kimura’nın önderliğinde yürütülen çalışma  ilk çıkış noktası ise Tsukuba Üniversi’tesinde, içi denizde yaşayan memelilere ait uzun uyluk kemiklerinin dolu olduğu bir kutunun bulunması oldu. Bu kemiklerin üzerinde 1955’te sonlandırılan çalışmaya dair notlar yazıyordu. İşte o an Kimura’nın bu konuya yoğunlaşmaya karar verdiği an oldu.

Zirkon Taşı Kullanıldı

Fosilin yaşının bulunabilmesi için Kimura’nın önderliğindeki ekip içerisinde radyoaktif element bulunan uranyum olan zirkon taşı kullanıldı. Bu taşla yapılan çalışmalar sonucu fosilin 15.9 milyon yıllık olduğu ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda bu fosilin ait olduğu su aygırı benzeri cnalının 2 metreye varan bir boyu olduğununun ve Pasifik Okyanusu çevrelerinde yaşadığının da tahmin edildiği bildirildi.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak