Doğa ve Canlıları Haberle

Umbria’yı Sonbahar’da Ziyaret Etmek İçin Nedenler!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bazen kafamızı değiştirme deyimine uymak kendi şehrimizde hatta ülkemizdeki yerleri gezerek gerçekleşmeyebilir. İşte o zamanlarda gezgin ruhumuzu ortaya çıkarıp bambaşka ülkelere yolculuğa çıkmak gerekir. Onlardan biri Umbria. Neden? Sorunun cevabı yazıda!

Otantik Yiyecekler 

Bazı gezginlerin en dayanamadığı yerler otantik yiyeceklerin bolca bulunduğu yerlerdir. Umbria özellikle bu avantajıyla vazgeçilmez olmayı başarıyor. En başta yağları ve safranıyla dikkat çekse de ziyaret edenler mantarlarının ve bakliyatlarının da lezzetinden vazgeçemediğini ifade ediyor.

Toskanya ve Umbria

Sadece lezzetleri değil elbette kasabaları ve evleriyle de oldukça adından bahsettiren bu yer Roma ve Floransa’ya sadece 1.5 saat uzaklıkta yer alıyor. Uzmanlara göre, Toskanya ile karşılaştırıldığında çiftliklerin çok daha küçük ve genellikle çekirdek aile üyeleri tarafından idare edildiği ifade ediliyor.

Yer Mantarları

Umbria’yı bu kadar çekici ve lezzetli kılan bir diğer unsur da her ülkede kolay kolay bulunmayan bulunsa da otantik yiyecek olarak kabul edilmeyen yer mantarları! Orda yaşayanlar, özellikle usta şefler bu doğa mucizesinin makarnadan pizzaya hatta sebze yemeklerinde bazen ekşi-tatlı arası tadları olan tariflere kadar hemen hemen her yerede kullanıyorlar!

Safran Hasatı ve Çikolatalar

Umbria’yı en çok tercih edici kılan şey lezzetleri diye ifade eden uzmanların iki diğer vurgusu ise safran ve çikolata üzerine oluyor. Özellikle Ekim ayı ortalarında hasatı yapılan safran, yüksek fiyatıyla Kasım’ın başlarında da satışa sunulmaya hazır hale geliyor. Çikolataları İsveç çikolatalarıyla yarışır diyenler olsa da genelde fındıklı çikolatalarının en iyi lezzetlerinden biri olduğunu söyleyenlerin sayısı hayli fazla.

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak