İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Uluslararası Zaman Çizgisi ve Anlık Mesaj Tarihi

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Uluslararası Zaman Çizgisi aslında hayali bir çizgi olsa da, Kuzey kutbundan Güney kutbuna kadar uzanan önemli bir kavram. Örneğin siz bu çizgiyi geçip batıya doğru gittiğiniz zaman, tarih ilerliyor. Eğer tam tersi doğuya giderseniz de tarih geriye gidiyor. Peki nasıl? Ayrıntılar yazıda…

Uluslararası Bir Kanun Değil

Uluslararası zaman çizgisi, keskin sınırları olan katı bir hukuk kanunu gibi değil fakat adı gibi gerçekten uluslararası olarak benimsenmiş. Bu zaman çizgisi, uluslararası bağlantılar, anlık iletişim, zamanın ölçülmesi ve istikrarlı uluslarası data kayıtları için oldukça önemli. En çok uyum, ticaret ve politika için önemli. Aynı zamanda 21. yüzyılda artık hemen hemen herkes için önemli olan internetin hızlı olması, sorunsuz çalışması için de gerçekten büyük bir etkisi var.

Bir Kişi Bile Doğru Saati Biliyor Mu?

Geçmişte saatleri incelediğimiz zaman, zamanın Güneş’e göre belirlendiğini görüyoruz. ‘’Öğlen’’ saati de işte Güneş’in en tepede olduğu zaman olarak belirlenip saatler buna göre ayarlanıyor. 1 gün ise iki ardışık öğle vakti arasındaki zamana tekabül ediyor.

Güneşin Görünme Zamanı

Esas problem ise Güneş’in öğle vakitlerinde görünme durumuya ilgili olarak yaşanıyor. Örneğin çoğu bitişik şehirlerde saat 12.00’da en tepe noktasına gelirken, bazı şehirlerde bu saat 11.45 hatta 12.15 bile olabiliyor. Ekvatorun yanından batıya doğru 1.600 kilometre yol gidilmesi Güneş’in tepe noktasına çıkışını 1 saat geciktiriyor.

19. Yüzyıldan Günümüze

19. Yüzyılda uluslararası bir zaman çizgisi kavramı gerçekten çok karışık geliyordu insanlara. Fkat günümüzde bu durumun değiştiğini açıkça görebiliyoruz. İnsanların  bu konuda daha net bilgi sahibi olduğunu ve ona göre davranışlarda bulunduğunu da görmemiz mümkün. Örneğin artık insanlar gittikleri yerlere göre, yolculuk istikametlerinin doğu mu batı mı olduğuna göre, kendi saatlerini ayarlayabiliyorlar.

‘’Anlık Mesaj’’

Aynı zamanda 19. yüzyıl döneminde telgrafın bir zaman saptama aracı olarak da kullanıldığını gösteriyor. 1832 yılında Pavel Schilling keşfedilen telgraf, ilk ‘’anlık mesaj’’ cihazı olarak kabul ediliyor. Bu sistem daha o zamanlardan çok büyük uzaklardan bile iletişim kurulmasını sağlıyordu. Öyle ki, bu iletişim hızı nerdeyse ışık hızına yakın bir hız oluyordu.

Alexander Graham Bell İkinci

1876 yılında Alexander Graham Bell’in patentini aldığı telefon ise tarihe ‘’anlık mesaj’’ sistemini kullanan ikinci cihaz olarak geçti. Telefon, hem anlık zamanın öğrenilmesini hem de arayanın yani mesaj göndericinin bulunduğu lokasyonun anlaşılmasını sağlıyordu.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak