İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Ultrasonik Dalgalar Her Yerde! Bonus: Duyuş Testi Bu Yazıda!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Aslında bu korkunç diyebileceğimiz sesleri duyulabilen bir grup insan var. Genellikle bu sesler makinelerden çıkıyor. O kadar yüksek sesli oluyorlar ki, çoğu insanda baş ağrısına sebep olabiliyorlar. Peki bu seslerin ne kadar farkındayız? Cevabı yazıda…

Ne Kadar Zaralı Olabilir?

Bu sesler günlük hayatımızda çok fazla yer alsa da bilim insanları her insanda farklı etki göstereceğini, dolayısıyla verebileceği zarar konusunda ortalama bir yorum yapmanın mümkün olmadığını belirtiyor. Southampton Üniversitesi’nden akustik profesörü Timothy Leighton’un yönettiği çalışmaya göre, bu sesler; ‘’ultrasonikler’’ ya da ‘’ultrasesler’’ olarak adlandırılabiliyor.

Kadın ve Çocuklar Çok Güçlü Duyuyorlar

Leighton’a göre, ultrasonikler günümüz tümüyle anlaşılabilmiş değil, genellikle insanların duymasında zorlanabileceği çok tiz sesler olarak nitelendiriliyorlar. Fakat özellikle bir grup çocuk, genç ve kadınların yaşlılar ya da erkeklere göre bu sesleri çok güçlü duyulduğu kanıtlanmış durumda.

Neden Herkes Bu Sesleri Duyamıyor?

Bu konuyla ilgili ilk araştırmalar 1960 sonları 1970 başları arasında yapıldı. Yeterince tiz olan ama rahatsız edici olmayan toplum içindeki çeşitli sesler kaydedildi ve analizleri yapıldı. Ardından çeşitli hükümetlerden bu konuyla ilgili düzenlemeler geldi. Üstelik paylaşılan sonuçlara göre 20 kilohertz ya da saniyede 20,000 titreşime sahip sesler normal olarak kabul edildi. Bazı seslerin belirli yaşlarda ya da kişilerde duyulmasına sebep olarak ise, yaş ilerledikçe hem duyuş kaybı olması, hem bazı kayıpların bazı seslerin duyulmasını sağlaması hem de erkeklerin kadınlardan önce bu duyuş kayıpları yaşaması olarak gösterildi.

Aşağıdaki video ileri yaştakilerin algılayabileceği frekansta bir video. 20 Hertz’den başlayarak 1.000 kat yukarısına kadar ulaşıyor. Duyup duymadığınızı, araştırman sonucunu ve elbette kendinizi linkteki videoyla test edebilirsiniz:

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak