İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Tarihteki İlk Hacker Yazılım Programı!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Kasım 1988’de, ünlü kriptograf Robert Morris, 20 yaşında bir lisansüstü öğrencisiydi. Bu yüzden devam edecek bir program yazdı. Fakat Internet konusunun ne kadar derin olduğunu merak eden biriydi. Bu merakı onun ”dağıtılmış servis reddi” ismi verilen bir siber saldırı türünü başlatmasına neden oldu. Ayrıntılar haberde…

Günümüzde Çok Çeşidi Var

Uzmanlar Morris’in yazdığı yazılımın türünün günümüzde çok fazla sayıda örneğinin görüldüğünü ifade ediyorlar. ”Morris solucanı” adı verilen bu zararlı yazılım yüzünden kameralardan, bilgisayar birçok teknolojik cihaza kötü amaçlı ulaşılabildiğini vurgulayan uzmanlar, Iot yani Internet of Things mantığının ve teknoloijsiinin yaygınlaşması sebebiyle bu tehlikenin çok daha büyüyeceğini tahmin ettiklerini vurguluyorlar.

Bilgisayar Solucanı Kavramı Nerden Çıktı?

Solucanlar ve virüsler aslında amaç olarak benzer olarak değerlendiriliyor. İkisi de hacker başlığı altında yoğunlaşan kavramlar. Ancak işleyişleri farklılık gösteriyor. Örneğin,  bir virüs,ün bir başka programa zarar verebilmesi için harici bir komuta ihtiyaç duyduğu fakat bir solucanın ise çalışmayan bir programa dahi zarar verebildiği ifade ediliyor.  Örneğin, e-posta programınızı hiçbir zaman açmasanız bile, bilgisayarınıza bulaşan bir solucan, kendi kopyanızı kendi adres defterinizdeki herkese e-postayla gönderebilir.  Uzmanlar ”Morris solucanı” benzeri zararlı yazılımların çalışma prensiblerinin ayrıntısına kadar bilinmesi sağlanırsa verilecek zararın da en aza indirgeneceğini özellikle vurguluyor.  

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak