Motivasyon Kartları

Sylvia Plath Diyor Ki;

Ekleyen Gizem

”Üretkenliğin en büyük düşmanı kendinden şüphe etmektir.”

Sylvia Plath Kimdir?

Amerikan edebiyatının isimlerinden biri olan Sylvia Plath, 27 Ekim 1932’de ABD’nin Massachusetts eyaletinde doğdu. Alman bir baba ve Amerikalı bir annenin kızı olan Plath ömrü boyunca küçük yaşta kaybettiği babası Otto Plath’tan nefret etti. Plath’in şiir yazmaya başlaması da babasının vefatından sonra oldu.

Çocukluk Yılları

Çocukluk yıllarında psikolojik rahatsızlığının ilk izleri ortaya çıkan Sylvia Plath, hayatı boyunca ileri derece manik depresif bozukluğuyla yaşadı. 1950’de lisedeyken ilk intihar girişiminde bulundu. 20’nci yüzyılın en büyük kadın yazarlarından olan Sylvia Plath, Türkiye’de ve dünyada genellikle ‘Sırça Fanus‘ isimli karamsar eseriyle bilinir.

Sırça Fanus

Sylvia Plath’ın en önemli ve meşhur kitabı ‘Sırça Fanus’ 1963’te Victoria Lucas ismiyle yayımlandı. Fakat yazarın ölümünün ardından kitap, gerçek yazarının ismiyle basıldı. Sırça Fanus; Sylvia Plath’in hayatıyla yarı otobiyografik bir romandır.

Kitabın baş karakteri Esther Greenwood bir moda şirketinde burslu çalışmak için tıpkı Sylvia Plath gibi 19 yaşında New York’a gider. İki karakterin fazlasıyla benzer özelliği bulunmaktadır: İkisi de şairdir, ikisinin de babası 8 yaşında ölmüştür, ikisinin de bir erkek kardeşi vardır, ikisinin de ruh sağlığı zamanla bozulur.İntiharları bile paralel ilerleyen Sylvia Plath ile roman kahramanı Esther, yöntemler ve sıralama bakımından benzer ölüm girişimlerinde bulunurlar.

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak