İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Sony Deneyi: Köpekler Robot ‘Aibo’yu Yaşayan Canlı Sandı!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Sony teknoloj dünyasındaki yenilikleri kadar, teknoloji üzerine yaptığı deneylerle de adından çok söz ettirecek gibi görünüyor. Bu kez de söz konusu deney robot aibo üzerinde! Ayrıntılar haberde…

Tadaaki Imaizumi Önderliğinde 

Sony’nin birçok kişinin ve sektörün önde geleninin dikkatini çektiği deneyin ekip yönetimini zoolog Tadaaki Imaizumi üstlendi. Yapılan deney sonuçlarına göre, köpeğin davranışlarının ya da algısının nasıl olduğu ayrıntılı bir şekilde analiz edildi.

Deney 2 Aşamada Gerçekleşti 

Söz konusu deney 2 aşamada gerçekleşti. Birincisinde farklı yaşlarda olan ve farklı yemlerle beslenen 13 köpeğin ‘Robot Aibo’ ile ilk karşılaşması sırasındaki tepkileri analiz edildi. Bu köpeklerden 9’u ilk olarak ‘Robot Aibo’yu koklamaya başladı. Geri kalan 4 köpek ise daha ihtiyatlı davrandı ve bulunduğu yerden robotu izlemeye başladı.

3 Hafta Aibo İle Yaşadılar 

Deneyin ikinci aşamasında söz konusu köpekler 3 hafta boyunca Aibo’nun yanında tutuldular. Özellikle sekizinci günden sonra çoğu köpeğin Aibo’yla tıpkı bir canlıymışçasına oynamaya hatta yuvarlanmaya çalıştığı gözlemlendi. Profesör Imaizumi’ya göre ise, çoğu köpek de tıpkı bir arkadaşı gibi Aibo’nun hareketlerini gözlemlemekle yetinmedi bir de taklit etmeye çalıştı. Sonuç olarak bütün köpekler Aibo’yu bir canlıymışçasına benimsediği vurgulanırken, ilerleyen zamanlarda robot ve diğer canlıların ilişkisine yönelik çok sayıda deneyin ve araştırmanın yoğun olarak gerçekleştirileceği ifade edildi.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak