Doğa ve Canlıları Haberle

Sonbahar İle İlgili Merak Edilen Bazı Sırlar

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Renkli yapraklar, gece ve gündüzün eşit olduğu zamanlar ve sonbahar ekinoksu kavramından çok daha fazla kavram gizlidir aslında sonbaharda. Hasat sezonu denmesindeki sır bile aslında tek bir nedenden dolayı değildir.  14. yüzyılın sonlarına doğru hasat adı verilen bu mevsimin adının sonbahar olarak değişmesi bile bir sırdı. Ayrıntılar haberde…

Neden Yapraklar Renk Değiştirir?

Yapraklar sonbaharda farklı hızlarda ve tonlarda renk değiştirir. Bunun sebebi gün ışığının kısalmasına bağlı olarak ağaçların klorofil üretmeyi durdurmasıdır. Bu durumda yeşil klorofilden ziyade, diğer pigmentler görünür hale gelir. Yapraktaki sarı ve turuncu renkler karotenoid adı verilen pigmentlerden, kırmızı renkli kısımlar ise antosiyaninler olarak adlandırılan pigmentlerden kaynaklanır. Bunlar ağaç hücrelerinin zararlı UV ışınlarından korunmasına yardımcı olduğu gibi, ağaçların daha soğuk hava koşullarından da korunmasına yardımcı olur.

Neden Sonbahar Avrupa’da Farklı Görünür?

Kuzey Amerika ve Doğu Asya‘daki sonbahar mevsiminde genellikle kırmızı renkler yoğunlukla gözlemlenir. Fakat Avrupa’da, sarılar hakim ve kırmızı renk ise nadirdir. Avrupa’da, dağ zincirleri daha çok doğu-batı yönelimlerine sahiptir. Bilim insanları bu yüksek tepelerin ağaçları ve böcekleri tıpkı bir karantina gibi çevrelediğini ve bu durumun sonbahar görünümünü yüksek oranda etkilediğini ifade ediyor. Avrupa’da ise dağ zincirleri daha çok doğu-batı yönelimlerine sahiptir.

Sonbaharda Yağmur Sonrası Hava Neden Daha Güzel Kokar?

Aslında bu soru ”taze yağmur neden bu kadar güzel kokuyor?” şeklinde de çevrilebilir. Aslında bunun en önemli sebebi “petrichor” adı verilen bir maddedir. Bilim insanları bu maddenin yüksek oranda kuru bir toprakta yaşayan canlı ve bakterilere yağmur damlasının isabet etmesi sonucu oluştuğunu ve bu yüzden de çevreye bir koku yayıldığını ifade ediyor. 

  

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak