Doğa ve Canlıları Haberle

Son 24 Eylül Ekinoksu 1931’de Görüldü: Ekinoks Hakkında Ayrıntılı Bilgiler!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Sonbahar gelişi de hissiyatı da Kuzey Yarımküre ve Güney Yarımküre’de oldukça farklı. Bu durum elbette Sonbahar ekinoksunun zamanlamasını da etkiliyor. Peki neden? Ayrıntılar haberde…

 

Ekinoks Bir Günlük Olay Değildir

Dünyanın hangi bölgesinde yaşadığınıza bağlı olarak 22 ve 23 Eylül’de mevsim değişir. Ekinoks bazı kesimlerce yanlış ifade edilse de kesinlikle günlük bir olay değildir. Aksine ekinoks, Dünya ve Güneş’in belli bir zaman aralığındaki hareketleriyle belirginleşir.Günlük br olay olmaması ve her bölgede kesin tarihe sahip de olmaması sebebiyle, genellikle ekinoksun 21 ila 25 Eylül tarihlerinde oluştuğu ifade edilir.

 

 

Gök Ekvatoru

Bilim insanları ise, ekinoksun gerçekleşme aşamalarını özetle şu şekilde sıralıyor: 22 Eylül tarihinde yaklaşık olarak saat 22:54’te Güneş ”Gök Ekvatoru” denilen bölgeyi dönerek geçer. İşte tam aynı anda, Kuzey ve Güney yarım küreleri eşit miktarda güneş ışığı almaya başlar ve gündüz ve gece boyu dünya çapında yaklaşık olarak eşit olacaktır – yani “ekinoks” terimi Latince tümcecikten türetilmiştir “eşit” gece.”

Genellik 22 ve 23 Eylül’de

Geçmişte gözlemlendiğine göre genellikle ‘Ekinoks’ 22 ve 23 Eylül’de gerçekleşmektedir. Fakat bu tarihlerin ardından belli bir dönem 21 ya 24 Eylül’de de görülmektedir. Bilim insanları, açıklamalarına göre bu durumu sadece 1 yılın 365 gün olmasına değil aynı zamanda Güneş’in Dünya çevresinden dönüş hızının her yerde aynı olmamasına da bağlamaktadır.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak