İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Solungaçlı Giysi Su Altında Uzun Süre Nefes Almaya Yardımcı Olabilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bu havadar, nefes almaya elverişli tasarım fütüristler tarafından, su altı yaşamı için geleceğin hayat kurtarıcısı olarak görülüyor! Peki gerçekten o kadar işe yarayacak mı? Cevabı yazıda…

Jun Kamei Tasarladı

Royal Kolej Sanat Okulu‘ndan mezun olan Jun Kamei’nin tasarlayıp, ürettiği bu giysi, Amphibio‘nun bir prototipi. Paris’teki defilede de yerini bulacak bir ürün görünümü değişik olsa da kesinlikle ciddi bir görev üstelenecek gibi görünüyor. Çoğu fütürist ve uzmana göre, bu giysi ve benzerlerini yarının su altı giyim teknolojisinin kahramanları olacak.

Çoğu Kıyısal Kesim Su Altına Batacak

Jun Kamei‘ye göre, 2100 yılına kadar su sıcaklığının 3.2℃ kadar artması bekleniyor. Bu durumun da su seviyesinin %30 oranında yükselmesiyle sonuçlanacağı tahmin ediliyor. Elbette sonuç olarak en korkulan senaryo olacağı yani çoğu kıyısal kesimin su altında kalacağı düşünülüyor.

Biyomimikri’den Yararlandı

Jun Kamei bu ürünü geliştirirken Biyomimikri‘den yararlandığını, yani doğayı taklit etmeye çalışarak üretim yaptığını ifade ediyor. Bu giyside ise solungaç benzeri yapılar bulunuyor. Esas olarak iki kısmı ayrılan giysinin birinci kısmında, maske, burun üzerine denk gelecek bir kaplama ve ağızlık benzeri bir yapı; ikinci kısımda giyilebilir solungaç benzeri bir yapı bulunuyor. Giysideki mikroskopik boşluklar sayesinde havanın geçişinin sağlandığı ve suyun nüfuz etmesinin ise durdurulduğu ifade ediliyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak