Doğa ve Canlıları Haberle

Solucanların Bermuda Üçgenindeki Eşsiz Aydınlanmaları

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bermuda solucanları olarak adlandırılan solucanlar hiç de öyle bildiğimiz türlerine benzemiyorlar! Boyutlarından tutun, dişi ve erkek cinslerinin değişik aydınlanma özelliklerine kadar tüm özellikleri benzersiz! Peki nasıl? Cevabı yazıda…

Bermuda solucanları 1.5 inçten yani yaklaşık 2.5 santimetreden küçük boyutlarıyla Karayip sularının kapkaranlık derinliklerinde yaşıyorlar. Onları o kıyılarda yolculuk sırasındaki herhangi bir günde gözlemleyebilmek mümkün değil. Kendilerini belli ettikleri bazı zaman dilimleri var. Örneğin, Güneşin batışından yaklaşık 22 dakika sonra kendilerini belli ediyorlar. Fakat büründükleri renkler, ve yaydıkları ışıkların aydınlatma gücü o kadar eşsiz ki, bir kere görseniz unutmanız imkansız.

Işık Patlaması

Amerikan Ulusal Doğal Tarih Müzesi (AMNH) Omurgasız Zooloji Anabilim Merkezi’nden küratör Mark Siddall’ın açıklamalarına göre: ‘’Dişi olan solucanlar denizin derinliklerinden su yüzüne, gök mavisi dairesel bir alan oluşturarak çıkarlar. Erkek olanları da dişilerin oluşturduğu parlak alanı takip ederek barınacak bir yer oluştururlar. Tüm bu olaylar sırasında, erkek türleri de farklı tonlarda ışık yaymaya devam ederler. Bu durum dışarıdan denizin diplerinde sanki bir ışık patlaması oluyormuş gibi görünür.’’

Mesaj Gönderiyorlar

Bu yayılan ışıklar sadece dost solucanlar arasında iletişimi sağlamıyor aynı zamanda düşman olan solucanlara karşı da korunmayı sağlıyor. Yayılan ışık vücutlarındaki bir kimyasal salgı sayesinde oluşuyor, bu da denizin dibindeki diğer -düşman- sayılabilecek türler tarafından algılanıp, o tarafa yaklaşmaları engelleniyor.

Böbrek Benzeri Organ

Bermuda solucanları, bu salgıyı ve beraberindeki ışıklanmayı böbrek benzeri bir organları sayesinde oluşturabiliyor. Bilim insanları, bu organın ve bu mekanizmanın daha da ayrıntılı incelenmesiyle birlikte en önemli enzimlerden lusiferazın bir türünün daha bulunabileceğini ve bu sayede biyomedikal ve tıp sektöründe doğadan örnek alınarak mükemmel ilerlemeler kaydedebileceğini aktarıyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak