İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Sıvı Biyopsiler Metastazın Zamanını Bilecek!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Cancer Discovery’de yayımlanan, İngiltere’de yapılan yeni araştırma sonuçlarına göre, likit biyopsiler metastazın ne zaman olabileceğinin anlaşılmasını sağlayacak. Üstelik bu likit sonuçlarına bakarak hekimler doğru tedavi yöntemini uygulayıp uygulayamadıklarını da anlamış olacak.

Kolorektal Kanser

Araştırmanın net sonuçlarına ulaşılması için önleyici ve yavaşlatıcı etkisi olan ‘’cetuximab’’ adı verilen bir ilaçla tedavi edilen kolorektal kanser hastaları incelendi. Bu hastalardan biyopsi kan örnekleri alındı ve sonrasında bu örneklere özel bir cihazla biyopsi testi uygulandı. Bu analiz tümörün tekrarlama durumunun nasıl olacağını anlayabilmek açısından uygulandı.

‘’Toksikleri Minimize Ediyoruz’’

Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Nicola Valeri’nin bu araştırmaya ve sonuçlarına göre açıklamaları ise şöyle: ‘’ Biyopsi testini uygulayarak hastalar için gereksiz orandaki içerikleri, toksitlilği ve elbette yan etkileri kesinlikle minimize etmiş oluyoruz. Ayrıca bu analiz kesinlikle diğer yöntemler gibi özlelikle tedavi için kullanılan ilaçlar gibi çok pahalı değil. Elbette onlar yerine göre gerekli ama bu yöntem asla unutulmamalı! ‘’

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak