İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Satürn Üzerinde İkinci Bir Vorteks Keşfedildi!

Ekleyen Gizem

HaberleTV  Yorumu: Satürn gezegenine kuzey kutbuna yaz geldiği zaman, Satürn’ün üzerini büyük, altıgen bir yapı -vorteks- kaplar. Bu vorteksin özelliklerinden biri ise stratosfer tabakasındaki bulutların çevresinde 100 kilometreye varan hızlarda hareket edebilmesi. Ayrıntılar yazıda…

İki Tür Vorteks Oluşur 

Daha önce Satürn yüzeyinde bir vorteks oluştuğu bulunmuştu. Hatta o vorteksin Satürn’ün kuzey kutbunda oluştuğu da ifade edilmişti. Bu iki vorteks karşılaştırıldığında ise öncekinin atmosfer tabakalarının çok daha aşağısında olduğu ifade ediliyor. Fakat hala bu büyük altıgen vorteks ve geçmişte bulunan arasındaki ilişki bilim insanları için bir sır niteliğini taşıyor.

Biri Bulutların Altında, Diğer Stratosferde

İngiltere’deki  Leicester Üniversitesi‘nden gezegen uzmanı ve araştırma ekibinden Leigh Fletcher‘in bu konudaki açıklamaları şu şekilde: ”Bu iki vorteksin benzer özellikleri olduğu yadsınamaz. Farklarına gelirsek, keşfettiğimiz kadarıyla biri bulutların altında bulunurken altıgen olan vorteks, stratosfer tabakasının üzerinde bulunuyor.”

NASA’nın Gezici Uzay Aracı

Bulutların aşağısında olan vorteksin keşfi, NASA‘nın gezici uzay aracı sayesinde, 1980’lerde olmuştu. Bu altıgenin uzun ömürlü olduğu, Satürn’ün dönüş hızına, yönüne de bağlı olduğu ifade edilmişti. Hatta Satürn’ün dönüşünü Dünya’nın dönüşüne de benzetilmişti.

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak