İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Şarjın Bitmesi ve Termodinamiğin 2.Yasası Arasındaki İlişki

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Neden telefon şarjı biter? Ve neden bataryanın kullanılabilir oranda dolu olması için telefonu birkaç kez şarj etmemiz gerekir? Ve termodinamik bunu nasıl açıklıyor? Cevap yazıda…

Telefon kullanıcısı olan herkesin hayalidir ‘’bitmeyen şarj’’ fakat bu istek maalesef ki ütopik bir istek olarak kalmaktan öteye gidemiyor. Çok daha hızlı şarj olan, çok daha uzun süre dayanan teknolojiler geliştirildi fakat hiçbiri sonsuz bir sürede dayanan şarjın geliştirilmesi için yeterli olmadı!Batarya uzmanları ve mühendisler bu durumu, kapasitenin tükenmesi olarak nitelendiriyor. Üstelik bu durumu termodinamiğin 2. yasası çok güzel bir şekilde özetliyor. Yasa kısaca şöyle diyor: Gerçek bir olay gerçekleştiğinde bir daha geri dönüşümü olmayacak şekilde, bir miktar enerji kaybı yaşanır.

Günlük Hayattan Örnek

Bu konunun çok daha iyi kavranması için bir örnek aktaralım. Bataryalar arasındaki akış gibi 2 kupa arasındaki su akışını düşünelim. Batarya kullanılması, bir kupadaki suyun düğer kupaya geçişi gibidir. Bataryanın şarj edilmesi ise su aktarılan yeni kupadaki suyun yeniden birinci kupaya geri aktarılmasıdır. Siz bu su aktarımını 2 ya da 3 kez, hiç bir damla su aktarmadan bile yapsanız yine bir miktar enerji yani bu örnekte su kaybı gerçekleşir. Bu örnekte de diğer kupaya aktaramadığınız bir miktar su muhakkak vardır.

Bu İşlem Yüzlerce Kez Gerçekleşirse?

Şimdi bu örnekteki işlemin ve bataryanın tekrar şarj edilmesine kadar gerçekleşen prosedürlerin yüzlerce hatta binlerce kez gerçekleştiğini düşünelim. Bu süreyi telefonlar için 2-3 yıl, elektrikli araçlar için 10-20 yıl olarak baz alabiliriz. Mesela bu iki kupa arasında su aktarırken milimetrenin 10’da biri kadar su damladığını düşünelim. Bu işlem 10 bin kere gerçekleştiğinde ne kadar su kaybı yani enerji kaybı olur değil mi? Ki daha büyük kupada, daha büyük su -bataryada da enerji aktarımında- daha büyük kayıp olacaktır. So nuç olarak daha büyük, daha enerji dolu batarya demek daha fazla enerji kaybı demektir. Dolayısıyla hiçbir zaman sonsuza kadar dayanan batarya maalesef ki mümkün olmayacaktır.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak