İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Sanal Kolonoskopi İçin Yeni Düzenlemeler Yolda!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Sağlık sektöründe güvenilir, hızlı, zaman kazandırıcı ve tabii ki uygun fiyatlı teknolojiler o kadar önemli ki. Şimdi de bu teknolojinin yine hayati önemi olan kolonoskopi üzerinde uygulanması hedefleniyor. Ayrıntılar yazıda…

50 Binden Fazla İnsanı Etkiliyor

Yapılan son araştırmalara göre, kolon kanseri yılda 50 binden fazla insanın ölmesine sebep oluyor. Dr. Klein ve beraberindeki ekibin çalışmaları ise hem buna engel olmak hem de sağlıkta güvenilir teknolojiyi arttırmak açısından sanal kolonoskopiye odaklanmış durumda.

Tarama Testleri 

En kolay olduğu düşünülen tarama testlerinde de zorlu aşamalar söz konusu oluyor. Klasik manada bildiğimiz kolonoskopi çok işe yarasa da bazı zamanlarda hastanın kolonların da delinmeye ya da yaralanmaya sebep olabiliyor. Tüm bunların ve daha fazla dezavantajın önüne geçebilmek için ise artık sanal kolonoskopi söz konusu.

CT Kolonoskopi

İngilizce adıyla ”CT Colonography” olarak geçen bu yöntemde CT tarama cihazı kullanılıyor. Bu cihaz kolonun içinin 3 boyutlu olarak algılanmasını ve ekrana yansıtılmasını sağlıyor. Üstelik bu yöntemin sanıldığı gibi çok pahalı olmadığı da vurgulanıyor. Hatta klasik anlamda sürekli kullanılan kolonoskopi yönteminden oldukça ucuz olduğu ifade ediliyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak