İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Plazma Bilimcileri Bu Kez Islık Çalan Plazma Oluşturdu!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Islık benzeri seslerin Dünyanın manyetik alanı çevresinde oluşup, radyo dalgalarına farklı şekillerde ulaşması normal bir durumken, bilim insanları bu kez devreye maddenin son hali olarak lanse edilen plasmayı da kattı. Peki sonuç ne?

Dünya çevresinden gelen bu değişik seslerin radyo detektörleri tarafından farkedilmesi ilk olarak 20. yüzyılda gerçekleşti. Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının son gerçekleştirdikleri çalışmalara göre ise daha önce eşi benzeri görülmemiş bir plazma oluşturuldu. Öyle ki bu plazmadan tıpkı radyo detektörlerinin uzay boşluğundan algıladığı gibi ‘’çığlık benzeri’’ sesler çıkyor.

1979’dan Bu Yana

Bilim insanlarının 1979’da Jüpiter’de tıpkı Dünyadaki gibi şimşek fırtınalarının yaşandığı keşfettiğinden bu yana elbette çeşitli radyo alıcı kayıtları, radyo detektörlerden kayıtlar mevcuttu. Fakat o zamanki veriler daha çok atmosferdeki elektrik alanın durumu olmak üzere kısıtlı bilgiler aktarıyordu.

Plazmadaki Manyetik Alan

UCLA’den profesör Reiner Stenzel’e göre ise çalışma sonunda plazmadan gelen ıslık sesi de, plazmada oluşturulan manyetik alan da kontrol edilebilir. Tüm bu başarıya ulaşmada ise laboratuvar koşullarının çok büyük katkısı oldu. Üstelik Stenzel’e göre bu çalışmada laboratuvar ortamındaki üç boyutlu dalga görüntüleme metodları, uzay boşluğunu ya da uzayı incelemekten çok daha verimli oldu.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak