Doğa ve Canlıları Haberle

Plaj Topu Boyutuna Ulaşan Kirpi Tedavi Edildi

huhuuu
Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Bu tatlı mı tatlı kirpi aslında ‘’balon sendromu’’ denilen bir hastalık yüzünden bir plaj topu boyutuna erişecek kadar şişti. Ama neyse ki tedavi edildi ve doğaya geri döndü.

İskoçyalı bakım ve tedavi merkezi The Scottish SPCA’in bulduğu ve Zepplin ismini verdiği bu kirpi maruz kaldığı sendrom yüzünden 76 cm’e kadar havayla doluydu. Bu oran bir plaj topunun yaklaşık boyutuna denk geliyor. 

Tedavi Süreci

Zepplin, yaklaşık 8 ay tedavi gördükten sonra eski haline döndü ve doğaya bırakıldı. Uzmanların dediğine göre bu kirpi bu zamana kadar tedavi edilen en büyük kirpi. Uzmanların ifadesine göre kirpinin tedavi süreci oldukça zorlu geçti. 8 ayın sonunda kirpinin hayatına eskisi gibi dönebilmesi ve bir daha hava dolmasının da engellenebilmesi için dikenlerine plastik takıldı. 

Neden oldu?

Bakım merkezindeki yetkililer kirpinin bu kadar yüksek oranda hava dolmasının, ciğerlerindeki bir delikten olduğunu tahmin ediyor. Hatta büyük ihtimalle bir trafik kazası geçirdiğini, o sırada kirpinin ezildiğini ve ciğerinin de basınçtan etkilenerek ezilip, üzerinde delik oluştuğunu da yorumlarına ekliyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak