Motivasyon Kartları

Pete Cashmore Diyor Ki;

Ekleyen Gizem

”Kendimizle rekabet ediyoruz, başkalarının nasıl hareket edeceğini kontrol edemeyiz.”

Pete Cashmore Kimdir?

Pete Cashmore dünyanın en büyük basın/yayın kuruluşları tarafından keşfedilen ve yatırım yapılan Mashable’ın 2005 yılında kuran isimdir. İskoçya’nın Aberdeen şehrinde yaşayan Cashmore; sosyal medya ve çevrimiçi arkadaşlık, vs. uygulamalarda bir portal, haber durağı niteliğinde başlattığı blog yazılarını yine İskoçya’da ikamet etmekte olduğu evinde başlatmıştır. Aslında bir nevi Facebook gibi de düşünebiliriz. Baktığımızda bugün dünyanın en çok kazandıran web sitesi olan ve uluslararası bir statüye sahip olan Mashable; aslında 19 yaşında Pete Cashmore’un bir hobisi olarak ortaya çıktı.

Blog Olmaktan Çıktı

Aradan geçen sadece, Mashable’ın artık kişisel blog olmaktan çıkıp dünyaca benimsenen en meşhur sosyal medya ve dijital dünya platformu olmasını sağladı. Tabii bunda tüm bu yükselişte internetin artık çoğu şirketlere bile çok daha avantajlı geliyor olmasının katkısı büyük. Fakat belki de Mashable’ı diğer sitelerden farklı kılan, yükselişinin ivmesi oldu. Öyle ki;  2012’de tespit edilen 600.000 dolarlık gelir; sadece 7 yıl zarfında gerçekleşti ve 19 yaşında çalışmaya başlayan Pete Cashmore’un 25 yaş altı bir milyoner olmasını sağladı.

Günümüzün Değişiklikleri

Günümüzde Mashable’ın merkezi İskoçya’da değil; bürçok büyük şirket ve medya kuruluşu gibi New York City’de bulunmaktadır. Çeşitli konularda haber/blog faaliyetleri gösteren şirketin başında hala Pete Cashmore bulunurken; CEO’luk görevini ise bir diğer isim Adam Ostrow üstlenmektedir.

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak