İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Parçacık Hızlandırıcıları Dünyayı Yok Etmeyecek Fakat İnsanlar Edebilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: İsviçre’de dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın bir örneği söz konusu olduğundan beri bu tarz ilk duyulduğunda korku duyulan haberler de paylaşılmaya devam ediyor. Ayrıntılar yazıda…

 

Gelecek Görkemli Olabilir

Bilim insanlarına göre, gelecek hakkında çeşitli senaryolar söz konusu. Kimileri geleceğin sanılandan çok daha fazla korku vereceğini tahmin etse de, kimseleri bu tar senaryoların aksine geleceğin çok daha fazla görkemli olabileceği konusunda iddaalı. Örneğin, İngiliz kozmolog Martin Rees’in bu konudaki açıklamaları şu şekilde: “Bu yüzyıl gerçekten çok önemli.İnsanoğlunun gezegenin geleceğini için görkemli adımlar atabileceği bir yüzyıldayız.”

Gelecekte İnsanlık İçin Beklentiler

Geçtiğimiz günlerde tekrar konusu gündeme gelen Martin Rees’in, ‘Gelecekte İnsanlık İçin Beklentiler’ kitabından yayımlanan bölümlere göre, eğer işler ters giderse, yani kötü senaryolar gerçekleşmeye başlarsa; atomaltı parçacıkları çarptıran parçacık hızlandırıcılarının  Cenevre, İsviçre yakınlarındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı gibi devasa hızlarla birlikte Dünya’yı yoğun bir küre veya kara deliğe dönüştürebileceği ifade ediliyor. Ama aksi halde Dünya’nın çok daha görkemli bir gezegene dönüşebileceği tahmin ediliyor. 

Rees’in Son Röportajları

Hali hazırda kitaptaki ifadeler tartışılır ve kimilerine göre büyük bir korku ortamı oluştururken kitabın yazarı Martin Rees’in son açıklamaları ise oldukça dikkat çekici. Öyle ki Rees’in  bilim dergilerine, gazetelerine verdiği son röportajlarında kitabı çıktığında bu yana araştırmalarının sürekli devam ettiğini ve bunlar sonucunda düşüncelerinin ve fikirlerinin de oldukça değiştiğini ifade ediyor. Örneğin, aslında bahsettiği bu kara delik ve enerjiye dönüşme durumunun artık gerçekten çok küçük bir olasılığı olduğunu vurguluyor. Üstelik oluşması halinde bu kara deliklerin sadece mini-karadelikler olarak adlandırılabilecek kapsamda ve boyutta olacağını özellikle vurguluyor. Dünya’nın sonunun üzerinde hali hazırda İsviçre’de çalışılan hadron çarpıştırıcılarından ziyade insanlığın kötümser yaklaşımlarıyla getirebileceğinin, korkulanın da insan olması gerektiğinin manidar bir şekilde altını çiziyor.

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak