İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Olası Uzay Savaşlarında Kullanılması Planlanan Gelmiş Geçmiş En Tehlikeli Uzay Aracı!

Ekleyen Gizem

Olası Uzay Savaşlarında Kullanılması Muhtemel Gelmiş Geçmiş En Tehlikeli Uzay Aracı!

HaberleTV Yorumu: Uzay bir yandan barışçıl keşiflere olanak verirken, bir yandan da askeri bir avantaj kazanmanın yolu olarak gözüküyor artık. ‘’Casus’’ uzay araçaları aslında on yıllardır söz konusu. Kimisinin kurşun fırlatması hedeflenirken, kimisinin de başka görevleri olması planlanıyor. 21. yüzyılın uzay aracı görüşünden, gelmiş geçmiş en tehlikeli uzay araçlarına yolculuğa başlayalım…

Thel Projesi

İngilizce adıyla ‘’The Tactical High Energy Laser (THEL)’’ -Taktik Yüksek Enerji Lazeri’’ adı verilen bu proje, Amerika ve İsrail ortaklığında ortaya çıkarıldı. Northrop Grumman’a göre, en aktif çalıştırıldığı yıllar ise 1996 ve 2005 yılları arası oldu. Uzun zamandır bu roket ve içerisindeki program kullanılmamasına rağmen, bu teknolojinini Amerikan Askeri Birlikleri tarafından geliştirilmeye devam edildiği ifade ediliyor.

Silahlandırılmış Uydular

Aslında bu uydular her ne kadar ‘’Dış Uzay Antlaşması’’nın barışçıl maddelerine karşıt gibi görünse de, çoğu ülkenin askeri birlikleri bu teknoloji son yıllarda odaklanmış durumda. Bu tarz uyduların en  ünlü örneğiyse ise aslında geçmişte yer alıyor. 1950lerin ünlü Amerikan projesi ‘’Thor’’  bu tip uydulara örnek gösteriliyor.

Kıtalararası Balistik Füzeler

Normal ballistic füzelerden farklı olan bu füzelere, yaklaşık 5.600 kilometreden fazla yüksekliğe çıkabiliyor. İlk olarak 1959’da Sovyet Birliği’nin fırlattığı Kıtalararası Balistik Füze Teknolojisini son yıllarda İsrail, Hindistan, Çin ve Kuzey Kore’nin takip ettiği bildiriliyor. Amerika’nın son yıllarda bu teknoloji test ettiği aktarılan bilgiler arasında.

X-37B Yörünge Test Cihazı

Bu cihazın öne çıkan özelliği yenilenebilirlik. Robotik olarak, yapay zeka ile iyi bir entegrasyon sayesinde çalışan bu uzay aracı, NASA’nın uzay cihazlarının küçük bir versiyonunu andırıyor. Fakat farklı özelliklerinden biri ise bir yörüngede bir yıldan fazla bir süre boyunca kalabiliyor olması.  2015’te hakkında paylaşılan videolar ve yapılan açıklamaya göre ise aynı anda veya farklı zamanlarda keşif yapma, düşman uydulara karşı savunma ve uzaya bomba fırlatma gibi korkutucu özelliklere sahip bir araç bu uzay aracı.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak