İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Okyanusları Kirleten Plastik Çöpler Benzin Olarak Kullanılabilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Dünya genelindeki plastik kullanımının okyanuslara, dünyaya, kısacası hayata olan maliyeti maddi ve manevi çok yüksek. Fakat plastik hakkında zararları gibi bir de farklı kullanım alanlarına dair her geçen gün yeni bilgiler paylaşılıyor. Devamı yazıda…

Binlerce Deniz Canlısı Ölüyor

Swansea Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği yeni araştırmanın sonuçlarına göre, binlerce deniz canlısının ölümüne sebep olan plastik çöplerine karşı bir çözüm olabilir. Araştırma ekibinin başı Dr. Moritz Kuehnel‘a göre eğer bu çöpler hidrojene dönüştürülebilirse, hidrojen ile çalışan araçların benzin kaynağı olacak ve zararlarından da arındırılması sağlanacak.

Plastik Çöplerinin Hidrojene Dönüştürülme Aşamaları

Plastik çöplerinin hidrojene dönüştürülme aşaması aktarılan bilgilere göre özetle 3 aşamadan oluşacak: plastiklerin kesilmesi, kabartılması ve özel bir yöntemle kataliz işlemine tabi tutulması. Aynı zamanda hidrojen üretim aşamasında oluşan maddeler de güneş ışığını absorbe edebilen ve onu kimyasal enerjiye dönüştürebilen özellikte olacak.

Fotodüzeltim

Bilim insanlarına göre, dönüşümün ana başlığı foto düzeltim olarak geçiyor. Aynı zamanda bu işlemde yarı iletken nano parçacıklar da kimyasal enerjinin dönüşümünde yardımcı olarak kullanılıyor. Dr. Kuehnel’in süreç hakkındaki diğer açıklamaları ise şöyle: ”Aslında kuantum noktaları dediğimiz bu yarı iletken içeren nano parçacıklar plastiğin ve plastik çöplerinin üzerine damlatılacak, ardından bu plastik içindeki alkali suya enjekte olacak. Son olarak bu birleşimin üzerine ışık vurulduğunda ise hidrojen kabarcıkları oluşmaya başlayacak.İşte bu kabarcıklar biriktirilerek hidrojenli araçların benzin kaynağı haline getirilecek.”

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak