Doğa ve Canlıları Haberle

Nitrojeni Havadan Direkt Alıp Kullanan Türünün En Büyük Canlısı

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Büyük ihtimalle bundan büyük yulaf daha önce görmemişsinizdir. Bu canlı tam 5 metrelik boyuyla görebileceğiniz en uzun tahıllardan biri olma özelliğini taşıyor. Üstelik bu boyutuyla normal bir yulafın 3 katına denk geliyor. Ama bu tahılı bu kadar farklı kılan sadece boyutu değil elbette. Peki başka ne özellikleri var? Cevabı yazıda…

Nitrojeni Direkt Olarak Havadan Alabiliyor

Meksika’da uzun zamandan beri yetiştirilip yenilen bu yulaf Nitrojeni havadan direkt olarak alabilme özelliğine sahip, üstelik aldığı nitrojeni yetişmek ve büyümek için kullanabiliyor. Bu yulaf bilim insanların havadan direkt olarak Nitrojeni alıp kullandığını bildiği tek yulaf olma özelliği taşıyor.

Nitrojen Bağlama Nedir?

Baton yaşayan canlıların nitrojene ihtiyacı var. Yaşama koşullarına, ortamına, özelliklerine göre miktarı farklılık gösterse de gerekliliği hepsi için aynı. Nitrojen, proteinlerin inşa edilmesi için gerçekten çok önemli ve gerekli.

Atmosferde Yüzde 78 Oranında Nitrojen Var

Aslında atmosferde oldukça yüksek oranda, yüzde 78 oranında nitrojen bulunuyor. Fakat bu orandaki nitrojen, çoğu hayvan ve bitkiler tarafından erişilip kullanılamıyor. Buna sebep olarak ise atmosferdeki nitrojenin birbirini çok sıkı 2 atomlu bir yapıya sahip olması ve bu bağların kırılıp, nitrojenin erişilir olabilmesi için de çok yüksek bir enerji gerekmesi.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak