Doğa ve Canlıları Haberle

Neon Hakkındaki Gerçekler

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Özellikle Las Vegas sokaklarını ışıl ışıl yapan soygazlardan biri olan gaz, Neon gazından başkası değil. Neon ise periyodik tablonun en sağ sütununda bulunan altı elementten biri. Peki hakkında gerçekler aslında neler? Cevabı yazıda…

Öncelikle soygazlar -çok gönülsüzce- reaksiyona girerler. Çünkü elektron katmanlarındaki son basamak tamamen doludur. Sonuç olarak soygazların içinde bulunduğu bileşik sayısı doğada oldukça azdır.

Soygazlardan Biri

Soygazların özelliklerini taşıyan Neon da kokusuz ve renksiz bir gazdır. Belirli bazı laboratuvar koşulları altında florinle bileşik yapsa da aksi takdirde reaktif değildir. Chemicool sitesine göre, Neon 1898 yılında İngiltere’de kimyager William Ramsay ve Morris Travers  tarafından keşfedildi. Ramsay aynı zamanda 1894 Argon’u da keşfetti.

Kripton ve Ksenon Gibi

Ramsay ve Travers tıpkı Kripton ve Ksenon gibi hemen hemen aynı yöntemler ve yolları uygulayarak Neon’u keşfetti. Örneğin, Argon’u sıvı hava kullanarak ilk önce soğuttu, ardından buharlaştırdı ve açığa çıkan gaz kütlesini topladı. Tüm bunları Argon ve benzerlerine yaparken de yüksek voltaj kullandı.

Genç Yıldızların Çevrelerinde

Jet Propulsion Laboratuvarına göre ise Neon hakkında farklı yorumlar söz konusu. Buradaki uzmanlar Neon’un genç yaştaki yıldızlar çevresinden keşfedildiğini düşünüyorlar. Ayrıca, bu durumun astronomi açısından büyük önem taşıdığını belirttikleri gibi Dünyanın nasıl oluştuğuna dair sorulan sorulara cevap bulmak için de çok önemli olduğunu vurguluyorlar.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak