İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Neden Çin Öldürücü Virüs Örneğinin Ayrıntılarını Kamuoyuyla Paylaşmıyor?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Gelecek grip salgınları hakkında ne yapılması gerektiğinin saptanması, gerekli önlemlerin alınması, tedavi yöntemlerinin hazırlanması açısından bilim insanlarının salgınlara sebep olan virüslerin ne durumda olduğunu, bu konuda yapılan her araştırmanın ne seviyede ilerleyip hangi sonuçlara gece olduğunu bilmesi, analiz etmesi gerekiyor. Fakat Çin yeni izlediği stratejiyle pek de öyle düşünüyormuş gibi görünmüyor. Peki neden? Ayrıntılar yazıda…

Son aktarılan bilgilere göre Çin son aylardan beri üzerinde odaklandığı çalışmanın sonuçlarını aldı. Çin laboratuvar ortamında, uygun koşullarda çok tehlikeli bir grip virüsü olan H7N9 isimli virüs örneği oluşturdu. Fakat amaçları başta olmak üzere teknik detayları ve yol açabileceği durumları hiçbir şekilde kamuoyuyla özellikle paylaşmak istemedi.

Uzmanların Açıklamaları Koruyucu Yönde

Harvard Tıp Okulundan profesörler olmak üzere birçok uzmanın bu konudaki yorumu hükümet politikasını korur nitelikte. Uzmanların çoğu bu virüsün üretilmesinin gerekli aşıların ve tedavi yöntemlerinin geliştirilebilmesi için kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

İlk Olarak 2013’te

Çin bu virüsle elbette ilk kez bu yıl karşılaşmadı. H7N9 virüsünün Çin tarafından bilinirliği 2013 yılına dayanıyor. Aynı zamanda bu bu virüsün sadece insanlar değil hayvanlar üzerinde de tehliklei düzeyde etkileri olduğu ifade ediliyor.

Yüzde 40 Oranında Ölümcül

Dünya Sağlık Örgütü’nün(WHO) yaptığı araştırmalara göre ise, bu virüsün yüzde 50^ye yakın tam yüzde 40 oranında ölümcüllük özelliği bulunuyor. Son zamanlarda insanlar arasında bu virüse bağlı ölümlerin olmadığı ifade edilse de Çin’in böyle bir adım atmasının bir mesajı olduğuna inanılıyor.

2016-2017 Yılı Oranları Çok Yüksek

Geçmiş yıllarda ise bu virüsün ne kadar tehlikeli olduğunu kanıtlayacak oranlar göze çarpıyor. Yetkililerin aktardığına göre sadece 2016-2017 yılı arasında H7N9 virüsünden muzdarip olanların sayısı 766’yı buluyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak