Doğa ve Canlıları Haberle

Neden Batı Arktik Deniz Canlılarında Cıva Seviyesi Daha Yüksek?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Cıva gerçekten çok önemli, özellikle deniz canlıları açısından. Sebepleri ve Batı Arktik neden daha yüksek seviyede olduğuna dair ayrıntılar yazıda…

Cıvanın Neden Oldukları

Şu bir gerçek ki, cıva bazı hayvanlarda üreme problemlerine, insanlarda ağır nörolojik hasara ve bebeklerin gelişim bozukluklarına neden  olabilen bir element.  Tüm bunların yanında her element, besin ve madde gibi düzeyinde alındığında ise yararları olabildiği bile iddaa edilen bu sırlı elementin BAaı ve Doğu’da ne kadar olduğuna dair geçmişten beri merak edilen konu yine gün yüzüne çıktı. 

Küresel Sanayileşme

Araştırmalara göre özellikle Kutup yaşayan deniz memelilerinin bünyelerinde özellikle karada yaşayandakilere oranla çok daha yüksek oranda kirleticilerin olduğu ve cıvanın da yüksek oranda bulunduğu belirtildi. Genellikle Kuzey bölgesinde karada yaşayan canlılar ve insanların; özellikle anne ve bebeklerin kanlarındaki cıva düzeyinin gayet normal seviyelerde seyrettiği belirtilse de burdaki insanların deniz ürünlerini yüksek oranda tüketmesinin ‘güvenli seviyedeki cıva’ oranını değiştirme riski olduğuna deikkat çekiliyor.

Doğu Asya’dan Gelen Etki

Uzmanlara göre, Mackenzie gibi büyük çapta kıyı erozyonu, permafrost çözdürme gibi etkilerden dolayı Kanada’daki Arktik’te deniz canlılarındaki civa oranı çok daha fazla. Fakat tüm kaynaklardan yani nedenlerden okyanuslara, deniz canlıların bünyelerine yayılan cıva sadece organik formunda değil. Hatta uzmanlara göre, nerdeyse çoğu inorganik formunda. Ayrıca ifade edilen diğer bilgilere göre cıva buharı ya da toz parçacıklarına dönüşmüş cıva olarak sulara karışan cıvanın ilerleyen zamanda oran olarak çok daha fazla artması bekleniyor.

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak