Doğa ve Canlıları Haberle

Neden Düzinelerce Balık Ölüleri Florida Sahillerine Vuruyor?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Son aktarılan haberlere göre, Florida sahiline vuranların arasında sadece balık ölüleri yok; rahatsızlanmış deniz kaplumbağalarının bile sahile vurduğu ifade ediliyor. Peki neden? Cevabı yazıda…

Sebep: Karenia Brevis

Uzmanlara göre son birkaç haftadır Florida’nın güneybatı sahillerinde yüzlerce balık ve diğer deniz canlılarının sahile vurduğu ifade ediliyor. Bunun sebebinin ise tek hücreli ‘’Karenia brevis’’ isimli algin sebep olduğu toksik, kırmızı akıntı olduğu ifade ediliyor.

Meksika Körfezinde Çoğalıyorlar

Bilim insanlarına göre bu algler her yıl, mevsimsel olarak Meksika Körfezi tarafında su koşulları yayılmalarına olanak verecek şekilde olduğu zaman çoğalabiliyorlar. Fakat geçen senelere nazaran bu sene farklı olan nokta, çoğalırlarken çevrelerine yaydıkları toksik madde. Üstelik bu maddeninin denizaltı yaşamına da büyük oranda zarar vermesi.

İnsanları Tehdit Edebilir

Uluslararası Hava Servisi’nin (NWS) belirttiğine göre, bu toksik madde insanlara  ulaştığı takdirde özellikle solunum yolu tahrişlerine, hastalıklarına sebep olabilir. Balıkları ve Doğal Hayatı Koruma Komisyonu’nun( FWC) belirttiğine göre ise, normalde bu algler yeşilimsi renklere sahip olmasına rağmen, bünyelerinde bulunan fotosentetik pigmentler yeterli konsantrasyona ulaştığında okyanus sularında kırmızı yada kahve tonlarında akıntılara sebep olabiliyorlar.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak