İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Nazarın Bilimsel Açıklaması Ve Mal De Ojo Tedavisi

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Kötü duyguların yüze yansıması gibi göze de yansıdığı bilinir. Fakat şu bir gerçek ki kimileri nazar kavramını her şeye bağlayabilir ve oldukça ciddiye alır. Bilim dünyası da bu kadar ciddiye alınan bir konuyu incelemeye karar verdi. Ayrıntılar yazıda…

Doğaüstü Zarar

Kötü göze yani nazara sahip olduğu düşünülen birisinin, bir başka birine ya da bir şeye zarar vereceğine inanılır. Bu zararın sonucunun ölüme kadar varacağı da düşünülür. Tüm bu inanışlara ve inanmayışlara da değinilen bir kitap olan “The Evil Eye: A Casebook” yabancı kaynakta belirtilene göre nazarın neden olduğu hastalık belirtileri arasında iştah kaybı, aşırı esneme, hıçkırık, kusma ve ateş olduğu da düşünülmektedir. Dört büyük din inanışında da vurgulanan nazar kavramına bu kez bilimsel açıdan bakmayı düşünen bilim insanları ise farklı açıklamalarda bulundu.

Nazarın Bilimsel Yanı

Bilim insanları, gözlerin sadece edebi dilde değil; gerçek hayatta da ‘kalbin aynası’ olduğunu ifade ediyor. Gerçekten gözlerinizi  kaçırmanız yalan söylediğiniz ihtimalini güçlendirirken gözlerinizin durumu bilimsel açıdan nazar etkisi olup olmadığını da gösteriyor. Uzmanlara göre nazar değdirme ihtimali olan göz şekli kişiden kişiye değişiyor ama çoğu zaman bu durumun batıl inanç olarak benimsendiği ifade ediliyor.

Mal De Ojo Tedavisi

Bazı ülkelerde, bazı bölgelerde farklı düşünce yöntemleri olduğu gibi; nazara karşı olduğu düşünülen tedavi yöntemleri de yer alıyor. Örneğin o yerlerden biri Meksika ve söz konusu olan tedavi yöntemi ise ”Mal De Ojo” adı verilen bir yöntem. Bu yöntemde çiğ yumurta kullanımına odaklanılıyor. Evrensel bir saflık ve doğum sembolü olan yumurtanın, kişinin alnına ve vücuduna değdirilerek kötü enerjileri emdiğine inanılıyor. Yumurta daha sonra bir kase su üzerinde kırılıyor ve ortaya çıkan formlar, alışılmadık şekiller için yakından inceleme ve yorumlama yapılıyor. Meksika gibi birçok yerde de farklı inanışlar ve hatta tedavi metodları olmasına rağmen, bilim insanları nazaron çok net bir bilimsel açıklaması henüz olmadığını belirtiyor.

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Yorum

Bir Yorum Bırak