Doğa ve Canlıları Haberle

Metro Tüneli Kazısı Yaptılar, 1000 Yıllık Diş Buldular!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Melbourne, Avustralya’da kazı yapan bilim insanları, bir sürprizle karşılaştılar! Bin yıllık olduğu tahmin edilen dişin çürük bölgeleri incelenerek o dönemlere ilişkin bilgilerin açığa çıkarılacağı ifade ediliyor.

1898’den 1930’a Hikayesi Var

İlginç ayrıntılara göre, bu dişi çeken J.J. Forster isimli bir dişçiymiş. Bu dişçi, Avustralyada’ki ‘’11 Swanston Street’’ adı verilen cadde üzerindeki muayenehanesinde 1898’den 1930’lu yıllara kadar çalışmış. Bilim insanları, tüm bu bilgilere ise 6 aylık çalışmanın sonucunda ulaşabilmiş.

 

200 Diş Daha Var

Metro istasyonu kazısında şaşırtan bir diğer ayrıntı ise bulunanlar arasında sadece 1 diş değil 200’den fazla dişin olması. Üstelik bilim insanları, tüm bu ayrıntıları 16 ve 17 Ağustos tarihlerinde paylaştıkları tweetlerde, takipçilerine duyurmuşlar.

22 Ağustos’ta Sayı Bini Geçti

22 Ağustos’ta ‘’metro tunnel’’ isimli hesaptan paylaşılan bir diğer tweete göre ise, bu sayının 1000’i bile aştığı ifade edildi. Yapılan araştırmalar sonucunda bahsi geçen dişçi J.J. Forster’ın 5 Şubat 1924 tarihli bir gazeteye de ‘’Mükemmel Dişler Mükemmel Gülüşler Oluşturur” sloganıyla bir reklam verdiği ortaya çıkarıldı.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak