Doğa ve Canlıları Haberle

Maymun Çiçek Virüsü İlk Kez Görüldü!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Çiçek virüsünün bir türü olan bu virüs, ilk kez gözlemlendi. Aktarılan bilgilere göre deniz üssü olan Cornwall, İngiltere’de bir kişide rastlanan bu virüs uyarılar üzerine incelenmeye alındı. Ayrıntılar haberde…

İlk Kez Teşhisi Kondu!

Yayımlanan haberlere göre, İngiltere’de bu virüsün tanısı ilk kez konabildi. BBC’nin açıklamalarına göre, bu kişinin Nijerya’ya Eylül ayında yaptığı uçak seyahati sırasında bu virüsü kaptığı düşünülüyor. Bu kişinin ilk olarak Nijerya’ya gittiği sonrasında ise İngiltere’ye geçtiği ifade ediliyor.

Çiçek Virüsü ve Maymun Çiçek Virüsü Arasındaki Fark Nedir?

Maymun çiçek virüsünün, normal çiçek virüsünden çok farklı olduğu özellikle vurgulanıyor. Her ne kadar isimleri de benzese de, bahsi geçen virüsün çok yavaş yayılan, çok zor ve geç anlaşılan bir virüs olduğuna dikkat çekiliyor. Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. William Schaffner’ın bu konudaki açıklamaları ise şöyle: ”En azından bu virüsün şu an için çok yayılmadığını söyleyebiliriz. Fakat gelecekte durum maalesef değişebilir.”

Batı Afrika’da Çok Yaygın

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre, bu hastalık Dünyada her ne kadar nadir görülse de Afrika’nın doğu kesimlerinde çok yoğun gözlemleniyor. Özellikle insan dışındaki canlılardan primat ve kemirgenlerde görülen bu virüs; bu canlılardan insanlara çok kolay bir şekilde yayılabiliyor.

Yayılacak Mı?

Dr. Schaffner’a göre şu anda İngiltere ile ilgili olan bu virüsün yayılması oldukça zor. Fakat özellikle virüs olan kişinin aile üyelerinin çok dikkat etmesi gerekiyor. Yani birebir o kişiyle temasta olmadıkça bulaşmasının ihtimalinin çok düşük olduğu vurgulanıyor. Yine de eğer bu virüsten muzdarip kişilerle direkt temas olursa, yaş, cinsiyet farkı olmaksızın bu virüsün bulaşabileceği konusunda ciddi uyarılar söz konusu.

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak