Doğa ve Canlıları Haberle

Mantis Karideslerinin Çekiç Gibi Güçlü Yumruğu!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Mantis karideslerinin, avını çelik gibi güçlü bir şekilde yakalamasını sağlayan elastik uzvu, yeni bir sentetik materyal üretiminin çıkış noktası olacak.

Mantis karidesleri avlarını, İngilizcede ‘’dactyl clubs’’ adı verilen uzuvları sayesinde bir çekicin kavrama gücü gibi kavrar. Ayrıca bu karidesler bir mermiden biile daha hızlı hareket etme yeteneğine sahiptir; saniyede 23 metre yol katedebilir. Hayvanlar aleminde en hızlı hareket eden canlılardan biridir.

Sert Kabuklu Canlılardan Farkı

Salyangoz gibi diğer sert kabuklu canlılar uzuvlarına nazaran, karideslerdeki bu yakalama etkisine sahip uzuv daha elastik ve kırılmaya karşı daha dayanıklıdır.  Bilim insanlarının son çalışmalarına göre, bu yumruk efekti sağlayan uzuv zıpkın benzeri bir yapıya sahip ve özellikle yumuşak yapılı canlıları hedef alıyor.

Bu Yapıyı Anlamanın Önemi

Dr Kisailus ve ekip arkadaşlarının ifadelerine göre, bu ek yapıyı anlamak spor endüstrisi ve havacılık için geliştirilecek yeni materyallerin hammaddelerini belirlemek açısından çok önemli. ‘’dactyl clubs’’ adı verilen, kitin içeren bu uzuv ise oldukça karışık ve kompozit bir yapıya sahip. Küçük gibi görünen bu parça tam 3 ayrı bölümden oluşuyor. Bilim insanları en önemli bölümünün ‘’çizgili bölüm’’ denilen yer olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca her bir bölüm liflerden oluşuyor, birbirini sarıyor ve böylelikle destek sağlıyor.

Ne Elde Edilebilir?

California Üniversitesi’nden Dr David Kisailus’a göre bu yapı boksörlerin kullandığı el sargısını andırıyor. Özellikle etkili, periyodik, sıkı sıkıya bağlı çizgili bölümü ise inanılmaz dayanıklı ve güçlü. Tüm bu özellikler de yeni materyallerin üretilmesinde, Ar-Ge çalışmalarında mükemmel esin kaynakları olacak nitelikte.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak