Motivasyon Kartları

Mark Twain Diyor Ki;

Ekleyen Gizem

Mark Twain Kimdir? 

30 Kasım 1835 tarihinde ABD’nin Missouri eyaletine bağlı bir köyde doğan Mark Twain’in asıl adı Samuel Langhorne Clemens’dir.
On iki yaşında babasını yitirince okuldan ayrılan Twain, bir basım evine girip dizgici çıraklığı yapmaya başladı. Ardından ağabeyinin çıkardığı Hannibal Journal adlı yerel gazetede dizgiciliğe başladı. Aynı gazeteye ve Boston’da çıkan mizah dergisi The Carpet-Bag’e mizah yazıları yazdı. On sekiz yaşında evinden ayrılarak serüven aramaya çıktı. 24 yaşındayken 1859’dan Amerikan İç Savaşı’na dek Mississippi gemilerinde kaptanlık ve kılavuzluk yaptı. İç savaş başlayınca askere katıldı, ancak 14 günlük askeri eğitimden sonra ordudan ayrılıp Nevada’da vali olan ağabeyi Orion’un yanına gitti. Abisiyle batıya gitti; gazete muhabiri olarak çalışmaya başladı. Mark Twain adını ilk kez 1863’te mizahi bir gezi yazısında kullandı.

Daktilo Kullanan İlk Yazar

Mark Twain’in ilk kitabı “The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County” (Calaveras İlçesinin Ünlü Sıçrayan Kurbağası) 1867 yılında yayımlandı. Daktilo makinesini ilk satın alanlardan birisi olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk roman yazarı olarak da anılır.
Akdeniz’de bir gemi turuna çıktı ve gezi yazılarını “Saflar Yabancı Ülkede” adlı kitabında topladı. Bu eseri ile ülkesinde çok ünlü bir güldürü yazarı oldu.  Avrupa ve Orta Doğu’yu gezdi, bu arada İstanbul‘a da uğradı. 1879 Eylül’ünde geri döndü.

İki Kulaç Derinlik

Eserlerinde gülmenin güzelliğini, esaretin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çabalamış ve gemicilerin suyun derinliğini ölçerken kullandıkları “iki kulaç derinlik” anlamında bir denizcilik terimi olan “Mark Twain” imzası ile 30 kitap yayımlamıştır.Başlıca yapıtları: “Life on the Mississippi” (Mississippi Üzerinde Yaşam, 1883), “The Adventures of Tom Sawyer” (Tom Sawyer’in Maceraları, 1876) ve “The Adventures of Huckleberry Finn”dir (Huckleberry Finn’in Serüvenleri, 1884). Birinci yapıt iki bölümden oluşan bir anı kitabıdır.

 “Tom Sawyer’in Serüvenleri”, ilk yayımlandığı günden bu yana en çok sevilen çocuk serüvenlerinden biri oldu. Bir diğer Mark Twain baş yapıtı ise “Huckleberry Finn’in Serüvenleri”dir. Roman, doğal ve özgür bir yaşam peşinde koşan Huckleberry Finn adlı bir çocukla, yersiz yurtsuz bir köle çocuğu olan Jim’in dostluğunu anlatır. Mark Twain, 1906 yılında başladığı otobiyografisini yazmaya karar vermişti fakat otobiyografisini bitiremeden Kaliforniya’nın Redding şehirinde 21 Nisan 1910 tarihinde 75 yaşında kalp rahatsızlığı sonucu öldü.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak