Doğa ve Canlıları Haberle

Lütfen Kontakt Lenslerle Uyumayın!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Saat geç olabilir, çok yorgun olabilirsiniz ve çok uykunuz gelmiş olabilir. Ne olursa olsun lensinizi çıkarmadan sakın uyumaya kalkmayın! Son yapılan anketlere göre insanların 3’te 2si bu hatayı yapıyor. Ya lensle uyuyor ya da biraz kestirmekte bir sakınca görmüyor. Oysa ki bu durum çok yanlış!

16 Ağustos’ta yayımlanan son raporlara göre, bu hataları yapan insanların göz enfeksiyonlarından muzdarip olma oranı diğer insanlara göre yaklaşık 8 kat daha fazla. Hatta lensle uyumak göz enfeksiyonlarına sebep olan en ciddi davranış modeli olarak da gösteriliyor. Bu davranış modelleri gibi lense mikrop bulaşıp onun gözle temas ettirilmesi gibi durumlar da ‘’korea iltihabı’’ ya da ‘’mikrobik keratit’’ adı verilen rahatsızlığa sebep olabiliyor. 

 

Enstitüden Örnekler Var

Yurtdışındaki ‘’Kontakt Lens Enstitü’sünden’’ aktarılan bilgilere göre ise, bu durumdan muzdarip olan birçok hasta enstitüye başvuruyor. Onlardan biri ise kontakt lensleriyle 4 haftadan uzun zamandır uyuyan ve aynı zamanda yüzen 34 yaşındaki  bir hasta. Bulanık görme ve göz kızarıklığı şikayetiyle doktora giden bu hastanın rahatsızlığının bu yanlış davranışları sonucunda ortaya çıkan ‘’Acanthamoeba keratitis’’ adı verilen bir rahatsızlık olduğu anlaşılmış.

Bir diğer örnek ise 59 yaşındaki bir hastanın yaşadıkları.  Avcılık seyahatinde yaklaşık 2 gece boyunca lenslerini değiştirmeyen bu hasta gözlerinde inanılmaz acı yaşamaya başlamış. Bu şikayetle doktora gittiğinde ise yine bu yanlış davranış kalıbından dolayı ‘’Kornea Ülseri’’ rahatsızlığından muzdarip olduğu ortaya çıkarılmış. Tedavi olarak ise Kornea nakli uygun görülmüş.

Göz Nakli Gerekebilir

Uzmanlar bu rahatsızlıkların dereceden dereceye değiştiğini belirtirken, en zor rahtasızlıklar da ancak göz naklini tavsiye ettiklerini ifade ediyor. Her ne kadar ‘’Kornea İltihabı’’ ya da ‘’Kornea Ülseri’’ gibi rahatsızlıklar yaygın görülse de kontakt lenslerin gereğinden uzun süre gözle temas etmesinin daha önce tedavisi hiç yapılmamış, adı duyulmamış rahatsızlıklara bile kapı aralayabileceğinin altını çiziyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak