İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Fizikçiler Bu Kez Lazer Işınlarını Çok Farklı Sergilediler!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Nature Physics gazetesinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, bu kez iki farklı lazer ışınının dalgalarının kesişmesini sağlayarak, tıpkı bir ayakkabı bağcıkları gibi sergilemeyi başardı. Bu görüntü görülmeye değer! Peki ne işe yarayacak? Cevabı yazıda…

Ortaya çıkan bu görüntüde dikkat çekense tıpkı bir düğüm gibi şekle bürünen lazer ışın dalgalarının ipten yapılmış olmasının şart olmadığı! Tabii ki bu şeklin elde edilebilmesi için çeşitli matematiksel hesaplar gerekiyor. Yani bir iplikle kıyaslamamız gerekirse, ordaki düğümün atılması sırasında, her bir milimetresini etkileyen hesaplardan bahsetmiş oluyoruz.

Havadaki Elektromanyetik Alan

Bu kompleks yapıdaki lazer ışınlarının bu hale gelmesi onların aşağı yukarı hatta bir yönden bir yöne doğru titreşimleri gerçekleşti. Bu ışınlar son haline -bir düğümmüşçesine bir araya geldikleri görüntüye- ulaşınca ise havada çok yüksek oranda bir elektromanyetik alan meydana gelmesini sağladı.

Somut Olanlara Aşinayız

Bristol Üniversitesi’nden Mark Dennis’in ifadeleri ise şöyle: ‘’Aslında bizler bu düğümlerin oluşmasına ipliklerden ya da diğer benzeri somut şeylerde aşinayız. Fakat ışık hatta lazer ışınları söz konusu olunca işler değişiyor çünkü bu ışınları somut maddelere göre çok daha kompleks. Bu bir iğne ve iplik ilişkisinden oluşan düğümden ziyade, koskoca bir elektrik alan oluşumunu sağlayan  bir durum.’’

Daha Yüksek Enerji Sağlandı

Bilim insanları, bu araştırma ile ışığın bu şekilde düğüm şeklini alınca doğal haline göre daha fazla boşluklu bir yapıya büründüğünü ifade etti. Üstelik bunun, ışınların çok yüksek derecede enerji kaybı vermeden başarabildiğini aktardı. Peki ileride ne olacak? Bilim insanları bu araştırma sayesinde ışık kaynaklarına çok daha fazla düğüm gibi birbirleriyle kesişen bir yapı vermeye çalışacak! Bu sayede enerjiden de daha fazla verim alınması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak