Doğa ve Canlıları Haberle

Kuzey Amerika İçin Bighorn Koyunlarının Önemi

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Amerika ve özellikle Kuzey Amerika’nın çeşitli sembolleri söz konusu. Onlar arasında kovboy yarışlarından, Bighorn koyunlarına kadar birçok sembol söz konusu. Ayrıntılar yazıda…

Saguaro Kaktüsü De Var

Kuzey Amerika’nın önemli sembolleri arasında Saguaro kaktüsü ve bu Bighorn koyunlarının 3 türü de bulunuyor. Zooglor, yaptıkları araştırmalar sonucunda Bighorn koyunlarının atalarının, 750.000 yıl önce Pleistosen döneminde, Bering Land Köprüsü’nü kullanarak Kuzey Amerika’ya geçtiğini düşünüyorlar. 

Bering Land Köprüsü

Oldukça uzun olan söz konusu Bering Land Köprüsü’nün bu tür koyunlar tarafından geçilebilmiş olması, onların fiziki gücünü ortaya koymaya bir kanıt olarak düşünülüyor. Bering Land Köprüsü’nün yaklaşık 620 mil 1.000 kilometreliklik olduğu ifade ediliyor.

Günümüz  Meksikası

Bu koyunların özellikle Kuzey Amerika’daki en yaygın 22 memeli türünden biri olduğu ve çok eski zamanlarda da günümüz Meksika’sının bulunduğu bölgeye yayıldığı ifade ediliyor. Erkek türlerinin yaklaşık 136 kilogram ağırlığa ulaşabildiği ifade edilirken, dişilerin erkeklerin nerdeyse yarısı boyutlarında olduğu vurgulanıyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak