Doğa ve Canlıları Haberle

Kurtarılan Aslan Yavrusuna Yeni Yuva Bulundu!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Avcılardan kurtarılan, Dünya üzerinde az rastlanan beyaz aslan yavrusuna geçtiğimiz haftalarda yeni yuva bulundu. Bu dişi kaplan artık Teksas’taki hayvan barınağında güvende!

Neden Teksas?

Teksas’ta bulunan, 173 İngiliz dönümü araziye sahip bu barınak 40’dan fazla kurtarılmış büyük kedi cinslerine sahip çıkıyor. Üstelik bu barınaktaki tüm koşullar bu kedi cinslerin yaşadığı doğal ortamla hemen hemen aynı olabilmesi için özel koşullarda düzenlenmiş. Şu bir gerçek ki; bu kedi cinslerinin barınaktan dışarıya -vahşi yaşama- geri bırakılması hem kendi cinslerini, hem de insanları tehlike durumlara sokabilir!

Bebek Luna

Bebek aslan ‘Luna’ henüz 2 aylık ve şu anda emzirme döneminde. Maalesef öksüz olduğu için annesi tarafından değil, barınaktaki bakıcılar tarafından, biberonla süt ihtiyacı karşılanıyor. Luna büyüdüğü zaman ise yaklaşık olarak 25 kilogramlık ağırlığa ulaşacağı öngörülüyor.

500’den fazla

Barınak müdürü Emily Owen’a göre Dünya genelinde 500’den fazla beyaz aslan bulunuyor. Tabii ki bebek Luna vahşi doğanın nasıl olduğunu, kendi cinslerinin dış Dünyada nasıl hayatta kalmaya çalıştığını bilmiyor. Ayrıca Owen’ın söylediğine göre birçok insan bu tür aslanların albino olduğunu düşünüyor, oysa ki değiller. Beyaz renk bu Aslanların genetiğinde olan doğal renkleri. Bu durum kesinlikle albino gibi herhangi bir rahatsızlığa işaret etmiyor.

Araştırmacıların da bu aslan türleri hakkında önemli uyarıları var. Bu uyarılardan en öne çıkanı ise beyaz aslanların hayatta kalmasının çok kritik olduğu, aksi takdirde diğer aslan türlerinin de yok olmaya doğru gidebileceği!

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak