İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Schrödinger Bakterisi’nin Sırrı

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Pek çok bilim adamı, kuantum etkilerinin hiçbir zaman çözülemeyecek kadar karmaşık olduğunu düşünüyor. Ancak yeniden konuşulmaya başlanan Schrödinger bakterisinin kuantum fiziğinin gizemlerini çözmede çok kilit rol oynayacağı tahmin ediliyor. Ayrıntılar haberde…

Hafif Parçacıklar ve Atomlar

Uzmanlara göre, genellikle kuantum fiziğini çok küçük şeylerin davranışlarını yöneten bir dizi kural olarak tanımlanıyor. Bunların arasında hafif parçacıklar, atomlar ve diğer küçük nesneler örnek gösteriliyor. Dünyanın bu kadar büyük olduğu düşünülünce bakteri boyutu kadar küçük boyuttaki nesneler en usta fizikçilere bile çözülemez geliyor. Fakat tahminlere göre, bu düşünce kalıbını bir diğer fizikçi Erwin Schrödinger’in, ünlü Schrödinger bakterisi kavramı değiştirebilir.

Radyoaktif Taneciğe Maruz Kalmak

Ancak bilim adamları, sıradan ve kuantum dünyası arasındaki sınırın nerede ya da hatta var olsalar bile, nerede olduğu konusunda uzlaşmazlar. Oxford Üniversitesi‘nde fizikçi ve yakın tarihli makalede bir yazar olan Chiara Marletto‘nun, 10 Ekim’de The Journal of Physics Communications dergisinde yayımladığı bir makaleye göre, kuantum etkilerinin büyüklüğüne dair bir sınır bulunmasının beklenmesinin mümkün olmadığını söyledi. Sözlerine devam eden Marletto şunları ekledi: “Bazı insanlar kuantum teorisinin evrensel bir teori olmadığını, bu yüzden evrendeki herhangi bir nesneye uygulanmadığını, ancak aslında bir noktada yıkılacağını söylüyor. Benim düşüncem, aslında böyle olmadığını göstermektir.”

Bakterinin Sırrı

Schrödinger‘in düşüncesine göre söz konusu bakteri öncesinde muhtemelen ışığa karışmıştı. Bunun anlamı, hem ışık hem de bakterilerin dalga formlarının her birinin bir denklem haline gelmesiydi. Yani hiçbiri bir diğeri olmadan çözülebilir değildi. Aslında hepsi bu açıdan birbirine aralarında tıpkı görünmez bir ip varmışçasına bağlıydı. Kuantum mekaniğine göre, tüm nesneler hem parçacık hem de dalga olarak tanımlanabilir, fakat pratik olarak, bakteri gibi kuantum fiziğinde “büyük” sayılan nesnelerde, dalga biçimlerinin görülmesi veya ölçülmesi imkansızdır. Schrödinger‘in de belirttiği bu doğrultuda:  ”tüm sistem belirsiz bir dünya içinde var gibi görünüyordu”. Bu durumu açıklamak da klasik fizikle kesinlikle imkansızdı.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak