Doğa ve Canlıları Haberle

‘’Koşer Yiyecek’’ Kavramı Nedir?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Yemek yemek yüzyıllardan beridir, hayatta kalmamız için gerekli vitaminleri, proteinleri almamızı sağlayan bir alışkanlık. Fakat yemeğin de geleneklere, ülkelere hatta dinlere göre çeşitli istisnaları var. Onlardan biri de koşer olup olmaması. Ayrıntılar yazıda…

Kelime Anlamı

Koşer yiyecek geleneksel  bir pişirme yöntemi ya da gelenekse bir menü türü (Çin mutfağı, İtalyan mutfağı) değildir. ‘’Koşer’’ ya da ‘’Kashrut’’ ismi verilen bu diyet biçimi Musevilik dininin öğretilerinden biridir. Bir kısım insan sağlığa çok yararlı olduğu ifade ederken bir kısım da sağlıkla ilgisini tam bilmediğini  Tevrat’ta yer aldığı için uyguladığını belirtir.

Birçok Kural Hayvansal Gıdalara Bağlıdır

Hayvansal yiyeceklerle ilgili çok sayıda yasak vardır. Bu yasaklar sadece kırmızı ya da beyaz et için değil, aynı zamanda yumurta, sakatatlar ve süt gibi ürünler için de geçerlidir. İşte bazı kurallar listesi:

Kara Canlıları: Bu hayvan türlerinin ‘’koşer’’ sayılabilmesi için geviş getirenlerden olmaları gerekir. Yani örneğin inekten elde edilen et ‘’koşer’’ sayılırken diğerleri sayılmaz.

Deniz Canlıları: Genellikle deniz canlılarının ‘’koşer’’ olup olmadığı boyutlarına ve ağırlıklarına belirlenir. Örneğin, somon ve tuna balığı uygunken istiridye değildir.

Uçan Canlılar: Kuşların çoğu yasak olsa da aslında çok fazla tüketilen ve kuş ailesinden sayılan tavuğu ve ördeği tüketmek izinlidir.

Bir Diğer Kural İşlenmemesi

Bu inançta ‘’koşer’’ kavramı için önemli kurallardan biri de yiyeceklerin işlenmemiş olması, ev aletleri ile herhangi bir işlemin uygulanmamasıdır. Burda da besinin en işlenmemiş ve sfa halinin tüketilmesinin söz konusu olduğu düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak