Doğa ve Canlıları Haberle

Köpeklerin ‘’Glutensiz’’ Beslenmesi Ne Kadar Sağlıklı?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Glutensiz beslenme artık köpekler için de geçerli! Tahılsız beslenme olarak geçen bu beslenme türü ise bazı köpeklerin kalp sağlığı için çok tehlikeli olabilir! Peki ne yapmalı? Cevabı yazıda…

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin(FDA) son dönemdeki araştırmaları bu konu üzerinde yoğunlaşmış durumda. Köpekler için tercih edilmeye başlanan söz konusu diyetin içeriğinde ise tatlı patates, bezelye ve mercimek gibi besinler bulunuyor.

Kardiyomiyopati’ye Sebep Oluyor

New York Times’a göre, söz konusu ‘’tahılsız’’ diyet köpekler için Atalardan kalma diyerek popülerleştirilmeye başlandı. Fakat son günlerde çoğu beslenme uzmanının açıklamasına göre, bu tarz beslenme biçimi köpeklerde kalp krizi geçirme riskini arttırabiliyor. Hatta köpeklerin ‘’dilate kardiyomiyopati’’ denilen bir kalp hastalığına yakalanmasına bile sebep oluyor. Bu rahatsızlıkta kalp öngörülemez bir biçimde genişliyor ve artık vücuda gerektiği gibi düzgün kan pompalayamaz hale geliyor.

Doberman’larda Daha Fazla

Çoğu diyetisyenlere göre ‘’dilate kardiyomiyopati’’ denen hastalık genetik olarak teşhis edilmemesine rağmen Doberman cinsi köpeklerde çok daha fazla rastlanıyor. Fakat özellikle son yıllardaki durum göz önüne alındığında bu rahatsızlığa yakalanan Retrievers cinsi köpeklerin sayısının da hızla arttığı ifade ediliyor.

Aynı zamanda, cinsi ya da yaşının ne olduğu farketmeksizin vejetaryen ya da tahılsız olarak tabir edilen beslenme biçimleriyle yetiştirilen köpeklerde de bu rahatsızlığın yüksek oranda görüldüğü tespit edildi. Özellikle önümüzdeki bir yıl içerisinde de lisanslı diyetisyenlerin öncülüğünde bu bağlantının daha net çözüleceği ifade ediliyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak