Doğa ve Canlıları Haberle

Konjunktivit Olarak Bilinen ‘Pembe Göz’ Hakkındaki Gerçekler

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu:  Konjunktivit olarak bilinen pembe göz,  göz kapağını ve göz küresinin beyaz kısımları iltihaplandığı zaman gelişir. Peki daha bilinmedik ne özellikleri var? Ayrıntılar yazıda…

Esas Sebep Enflamasyon

Enflamasyon halini alan iltihaplanma göz kapağı ve göz küresinin çevresindeki bembeyaz kısmın kızarmasına sebep olur. Enflamasyon oranı ne kadar fazlaysa kızarık oranı da aynı şekilde artar. Sadece çocuklar da ya da yetişkinler de görülür diye bir ayrım yapılamamaktadır. Çünkü her iki yaş grubunu da etkileyebilecek bir rahatsızlıktır.

Kanıtlanan Nedenleri

Ulusal Göz Enstitüsü’ne göre, pembe göze neden olabilecek dört ana faktör vardır: alerjik reaksiyon, gözde yabancı madde, viral enfeksiyon veya bakteriyel enfeksiyon. Bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklandığında, pembe göz çok bulaşıcı olabilir.

Nasıl Bulaşıyor?

Her türlü uyarılara rağmen günümüzde göz rahatsızlıklarının bulaşıcı olmadığına dair kanı yaygındır. Fakat göz hastalıkları hele ki pembe gözün yayılma olasılığı gerçekten çok yüksektir. GoHealth Sağlık Merkezi’nden Dr. Jill Swartz’a göre bir kişi kendi gözüne ve ardından başkasının gözüne dokunduğunda hatta enfeksiyon geçirdiği sırada burnuna ya da kulağına dokunduktan sonra gözüne o elle temas ettiğinde pembe göz rahatsızlığının bulaşma riski en üst düzeyde olmaktadır.

Semptomlara Dikkat!

Belirtiler bir gözde olabildiği gibi, her iki gözde de aynı anda ortaya çıkabilmektedir. En anlaşılabilir belirtileri arasında kan damarlarının çok belirginleşmesi ve gözün sürekli yaşlı halde olması sıralanmaktadır. Semptomlar da pembe gözün oluşma nedenlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, bakteriyel konjonktivit sıklıkla gözden gelen kalın, sarı-yeşil akıntı ile belirlenir ve soğuk algınlığı semptomları da aynı anda sergileyebilir. Fakat her türlü belirti de kesinlikle bir hekime danışılması gerekmektedir.

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak