Doğa ve Canlıları Haberle

Ketamin Depresyonu Tedavi Ediyor!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Son yıllarda dikkat çekildiği üzere anestetik ketamin depresyon için hızlı ve en etkili yollardan biri sayılıyor. Yeni ve küçük çapta gerçekleştiren yeni çalışma ise aslında depresyon tedavisi konusunda büyük yol alınmasını sağlayacak gibi duruyor.

Çalışmanın araştırmacılarından Dr. Alan Schatzberg’in yorumları ise şöyle: ‘’ Aslında bu çalışma kimsenin düşündüğü gibi gerçekleşmedi. Opioid epidemik yapısı hakkındaki son analizler ışığında depresyon tedavisinde ketamin kullanmanın öneminin altı bir kez daha çizilmiş oldu.Biz tüm bu sonuçları ortaya koyarken elbette bu ilaçların ve içeriklerin olası yan etkileri ve zararlarını da göz önün de bulundurduk.’’

Kesin Olarak Bilinmiyor

Ketaminin önemi anlatılmasına rağmen, henüz depresyon tedavisinde ketaminin nasıl bir mekanizmaya sahip olduğu anlaşılabilmiş değil. Fakat bilim insanları, ketaminin insanların modunu belirlemekte etkili olan beyindeki glütamat denilen kimyasalla bir ilgisi olduğunu düşünüyor. Hatta ketaminin glutamata ulaşan reseptörleri engelleyerek mod değişikliğine sebep olduğu fikrini öne sürüyor.

Opioid Reseptörleri

Dr. Alan Schatzberg’e göre daha önce, glutamat-reseptör-engelleyici-ilaç geliştirilmeye çalışıldı fakat başarılı olunamadı. Çünkü sadece bu reseptör-glütamat ilişkiisine odaklanmak yeterli ve doğru değildi. Fakat yeni gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre ketaminin opioid reseptörlerini aktive ederek depresyonu tedavi ettiği bilgisine ulaşıldı.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak